Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
25 maja 2018

Ogród Krasińskich z wielką historią

Warszawa, Śródmieście, ul. gen. Andersa róg Świętojerskiej,  przy stacji metra Ratusz Arsenał

 

Mam obecnie tzw. zajawkę na nordic walking, więc odkrywam różne miejsca do chodzenia z kijkami. Tak przy okazji, może coś polecicie?

Wczoraj wybór padł na Ogród Krasińskich w samym sercu Warszawy. Po dokładniejszym niż zwykle zapoznaniu się z parkiem wydał mi się ciekawszy niż sądziłam.

 

Postanowiłam zatem zrobić kilka zdjęć i zabrać Was na krótki spacer z małą nutką historii.

Ogród powstał w XVII wieku, w czasach baroku i był największym ogrodem pałacowym na granicy przedmieść Warszawy – aż się wierzyć nie chce, że były to wówczas przedmieścia stolicy. Fundatorem i właścicielem założenia pałacowo-parkowego był Jan Dobrogost Krasiński, z którego polecenia w latach 1682–1695 utworzono całość, łącznie z wybudowanym 3 lata wcześniej Pałacem Krasińskich, mieszczącym obecnie rękopisy i stare druki Biblioteki Narodowej.

Jan Dobrogost Krasiński, pośród wielu funkcji, był wojewodą płockim i dowódcą, który uczestniczył w odsieczy wiedeńskiej w 1683  roku dowodząc chorągwią husarską.

 

 

Prywatnie był doradcą i przyjacielem króla Jana III Sobieskiego, z którym nawet rywalizował, gdyż pragnął, aby jego rezydencja przyćmiła królewski Wilanów. O rozmachu pałacu świadczyć może fakt, że projektujący go architekt Tylman z Gameren wzorował się na najznamienitszych budowlach epoki: amsterdamskim ratuszu, elewacji paryskiego Luwru i pałacu Inwalidów.

Niewątpliwie Krasiński był też miłośnikiem sztuki, zgromadził bowiem pokaźną kolekcję obrazów m.in. Dürera, Coregia, Rembrandta i Rubensa.

 

 

W 1765 roku spadkobiercy Krasińskiego sprzedali posiadłość Rzeczpospolitej na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Wówczas dopiero zakończono dekorowanie wnętrz pałacu nazywanego od tej pory Pałacem Rzeczypospolitej.

 

 

3 lata później król Stanisław August Poniatowski udostępnił Ogród Krasińskich szerokiej publiczności Warszawy. Stał się ulubionym miejscem spacerów Warszawiaków. Pod koniec XIX wieku przeszedł modernizację i zmienił charakter z uporządkowanego założenia barokowego na park naturalistyczny, który znacznie ucierpiał w czasie II wojny światowej, gdyż był zapleczem walk powstańców z okupantem niemieckim. Sam gmach Pałacu Krasińskich, niezniszczony w czasie kampanii wrześniowej, podczas powstania znalazł się w polskich rękach, a po jego upadku został zniszczony w 80%.

Po wojnie Pałac odbudowywano w latach 1948-1961. Obszar parku powiększono niemal dwukrotnie, a w 1965 roku Ogród Krasińskich został wpisany do rejestru zabytków.

 

 

Na terenie parku mieści się pomnik upamiętniający żołnierzy Batalionu Chrobry I w miejscu nieistniejącego przedwojennego Pasażu Simonsa, który był powstałym w latach 1900-1903 kompleksem handlowo-usługowym, składającym się z 2 budynków.

 

 

We wrześniu 1939 roku Pasaż Simonsa został zbombardowany w czasie obrony Warszawy, a podczas powstania warszawskiego stanowił polską redutę blokującą Niemcom dostęp do Starego Miasta. W jego piwnicach znajdował się powstańczy punkt sanitarny oraz schron dla ludności cywilnej. W bitwie o Stare Miasto poległo około 300 żołnierzy Batalionu.

Nieopodal historycznej bramy ogrodu stoi Pomnik Bitwy o Monte Cassino powstały w 1999 roku. 

 

    

 

 

 

 

Tuż  tuż przy ulicy generała Andersa stoi głaz upamiętniający bój o zdobycie Arsenału w czasie powstania listopadowego 29 listopada 1830 roku.

Bliżej ulicy Świętojerskiej znajduje się tablica upamiętniająca lokalizację muru Getta Warszawskiego z lat 1940-1943.  

Mimo wielu pamiątek z niełatwej historii Polski, Ogród Saski ciągle pozostaje uroczym miejscem relaksu. Mnie w słoneczne majowe popołudnie po prostu urzekł.

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy