Najnowsze artykuły: 

09 listopada 2024
Francja, 2024 Dolinę Loary nazywa się „Ogrodem Francji” i „Kolebką języka francuskiego”. Mi nieustająco kojarzy się ona z „Krainą zamków”,
26 października 2024
Francja, maj 2024 Poniżej znajdziecie garść ciekawostek i historyjek związanych z zamkami w Saumur, Salvert, Montsoreau, Montreuil-Bellay, Ternay, Coudray Montpensier,
07 września 2024
Francja, czerwiec 2024 Ponad 20 zamków  w niecały  tydzień - chyba nieco przesadziliśmy! Ale jakże mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności,
04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
09 listopada 2017
Przepiękna strzelista wieża

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Dużo można opowiadać o Burdż Chalifa - Wieża Dubaju (oznaczana  na mapach jako Burj Dubai).  Pomyśleć, że wznosi się na prawie kilometr w górę - niesamowite. Ma dokładnie  829 m i 163 piętra użytkowe.

Następne niesamowite - Wieżę Chalifa wybudowano w ciągu 5 lat od 2004 r. kosztem 1,5 mld $. W 2008 r. stała się najwyższą konstrukcją budowlaną, jaką kiedykolwiek zbudowano. Do tamtej pory tytuł ten przysługiwał ... masztowi radiowemu w Konstantynowie w Polsce, który miał 646 m i uległ zniszczeniu w 1991 r.

Głównym architektem budynku był Adrian Smith. Ogólny wygląd wieży nawiązuje do kwiatu pustyni. Centralny rdzeń przechodzi w iglicę wieńczącą budynek. Na najniższych kondygnacjach znajduje się hotel, którego wystrojem wewnętrznym zajął się Giorgio Armani. Na 124 piętrze (442 metry nad ziemią) znajduje się poziom „At the top”, z którego można podziwiać panoramę miasta i Zatoki Perskiej oraz tańczące fontanny. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić żadnej z tych przyjemności.

 

 

Z budową Burdż Chalifa wiąże się ciekawa historia. Otóż budujący go pracownicy zarabiali jakieś śmieszne pieniądze: 4 $ dziennie otrzymywał niewykwalifikowany robotnik, a 7,6 $ doświadczony cieśla. Poza tym pensje były wypłacane z opóźnieniem, a często zdarzało się, że paszporty zabierane były przez pracodawców do czasu zakończenia budowy. Nadeszło wiosenne przebudzenie w 2006 r. Miarka się przebrała i wybuchły zamieszki. Pracownicy zniszczyli samochody, biura i budynki w pobliżu budowy. Szkody zostały wycenione na 20 mln EUR. Budowniczy rozpoczęli też strajk, który zakończył się po owocnych, jak mniemam, negocjacjach. Dziś idąc korytarzem do windy na poziom „At the top” mijamy zdjęcia, nie tylko fundatorów i architektów, ale także innych członków załogi, która stawiała ten drapacz chmur. Ładny gest!

 

Widok z wieży Burdż Chalifa w Dubaju


Informacje praktyczne:

 

Pokaz fontann jest bezpłatny, a koszt wjazdu na „At the top” można zredukować, wykupując bilet przez internet, do kwoty 150 AED (dzieci  do 3 roku życia bezpłatnie) lub do 200 AED, gdy wybieramy godzinę po zmroku. Rezerwacja przebiega bezproblemowo i to w języku polskim, a bilety odbiera się na godzinę przed imprezą w kasie Will Call na dolnym poziomie centrum handlowego Dubai Mall. Trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem!

 

Różne odsłony wieży Burdż Chalifa w Dubaju - kolaż 3 zdjęć

 

Na platformie widokowej, oprócz wielkich przeszklonych szyb, mamy do dyspozycji teleskopy. Cała impreza trwa do 1,5 godziny.

 

Wieżowce w Dubaju

 

Kolaż 5 zdjęć wieży Burdż Chalifa w Dubaju

 

Widok z serpentyny ulic z wieży Burdż Chalifa w Dubaju

 

Torowisko metra z nowoczesną architekturą Dubaju

 

Najwyższy budynek na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju 

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy