Zajrzyjmy do ogrodu botanicznego Kandawgyi w górskiej miejscowości Pyin U Lwin położonej 70 km na północny-wschód od Mandalay.
Pyin Oo Lwin bywa nazywane "miastem kwiatów". Ta malownicza miejscowość na wysokości 1070 m n.p.m. tak zachwyciła Brytyjczyków podczas Trzeciej Wojny Birmańskiej (1885-1886), że postanowili założyć w niej bazę wojskową, a z czasem mała osada rozrosła się do całkiem sporego dziś miasta.
Przez jakiś czas mieszkał tu dziennikarz i pisarz George Orwell, autor powieści "1984" i "Folwark zwierzęcy".
Rankiem wyruszyliśmy pick-upem z Mandalay do miasteczka, które, jak się później okazało, ma ponad 255 tysięcy mieszkańców (więcej niż Gdynia). Była to najtańsza podróż na tę odległość w Myanmarze (9 zł). Wspinaliśmy się na wysokości 1070 m podziwiając wspaniałe górskie krajobrazy. Droga całkiem dobra – ponoć wybudowana przez Brytyjczyków - a co najważniejsze, bezpieczniejsza od innych, gdyż wiedzie tylko w jednym kierunku, bo pas w stronę przeciwną wije się w zupełnie innym miejscu. Wszelkie manewry wyprzedzania to pestka dla żujących betel kierowców.
Większość czasu, jaki spędziliśmy w Pyin U Lwin padał, co ja mówię, lał deszcz, co razem z niezbyt fortunną porą roku sprawiło, że ogród nas nie zachwycił tak, jak oczekiwaliśmy, chociaż dał chwilę wytchnienia od zgiełku Mandalay. Z resztą Anglicy chętnie wybierali się tu szukając właśnie ucieczki od wrzawy i upału, gdyż jest tu z reguły jakieś 8 stopni chłodniej niż w Mandalay. Zatem, jak na warunki birmańskie, panuje tu przyjemny klimat i rześkie powietrze.
Brytyjczycy zostawili tu liczne kolonialne perełki architektoniczne, głównie z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Trzeba przyznać, że zaskoczyły nas odległości w Pyin U Lwin, gdy wybraliśmy się na spacer do ogrodu. Nie popełnijcie tego błędu. Wynajmijcie pięknie malowaną stylową bryczkę zaprzężoną w parę koni,
albo inny środek transportu, by dotrzeć do bram ogrodu, gdyż ten mając powierzchnię 177 hektarów też może zmęczyć.
Jego historia sięga 1915 r.
Można tu podziwiać 514 gatunków rodzimych drzew birmańskich, 75 gatunków bambusów, około 200 tutejszych gatunków storczyków (orchidei), 25 gatunków róż, a także bogatą kolekcję birmańskich roślin leczniczych. Można także odwiedzić Muzeum Skamieniałości i Muzeum Motyli.
Podoba się? Udostępnij dalej!
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.