Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z
Małpa z Bali w Indonezji
11 grudnia 2017

Wschód  Bali, Indonezja

 

Bali jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych kierunków podróży na świecie. Niektórzy mówią, że jest przereklamowane, ale czy da się przesadzić z chwaleniem czegoś, co jest tak piękne? Po Gili Islands, Komodo i innych wyspach byliśmy już nasyceni plażami, więc przybyliśmy tu po fantastyczne widoki, bujną przyrodę, fascynującą kulturę, przepyszne jedzenie i relaks. Absolutnie nie zwiedliśmy się.

 

Miałam wrażenie, że Bali to wyspa artystów, w każdym razie świetnych rzemieślników. W większości domów wzdłuż drogi wystawiają oni swoje prace. Ulice i domy są ozdabiane na rozmaite sposoby: wstążki, dzwoneczki, ołtarzyki, kolorowe parasolki i barwnie odziani ludzie. Fontanna kolorów.

 

Młodzież szkolna w miejscowości Ubud na Bali

Młodzież szkolna w miejscowości Ubud na Bali

Kobiety wychodzące ze świątyni Pura Goa Lawah z Jaskinią Nietoperzy na Bali

Kobiety wychodzące ze świątyni Pura Goa Lawah z Jaskinią Nietoperzy 

 

Bali należy do archipelagu Małych Wysp Sundajskich i jest umiejscowiona między Jawą (na zachodzie) a wyspą Lombok (na wschodzie). Zajmuje powierzchnię mniej więcej równą połowie województwa świętokrzyskiego, ale zamieszkuje ją prawie 3 razy więcej ludzi. Wyspa jest długa na 145 km, a szeroka na 80 km. Nie są to wielkie odległości, lecz przejazd nawet kilkudziesięciu kilometrów, zajmuje sporo czasu, ze względu na liczne zakręty, niezbyt dobre drogi i spory ruch na nich, w większości różnego rodzaju motorów, motorowerów i motorynek. Do tego kierowcy dość luźno traktują przepisy ruchu drogowego i jak w całej Azji, z wielką lubością używają klaksonu.

Chcąc wybrać się z Ubud wycieczkę po wschodniej części wyspy postanowiliśmy wynająć taksówkę. Nasz pomysł spotkał się z wielkim zainteresowaniem miejscowych kierowców, którzy otoczywszy nas, prześcigali się w ofertach. Ostatecznie wybraliśmy sympatycznie wyglądającego kierowcę, który wzbudził nasze zaufanie tym, że nie był zbyt namolny. Co prawda nie znał angielskiego, ale jakoś się dogadywaliśmy. Wycieczka obejmowała kilka dobrze zapowiadających się miejsc: punkty widokowe

 

Tarasowo schodzące w dół poletka ryżowe

Tarasowo schodzące w dół poletka ryżowe  tworzą niezapomniane widoki

oraz zabytkowe świątynie, jako że Bali bywa nazywana „Wyspą tysiąca świątyń”. Bali jest wyjątkową wyspą w islamskiej Indonezji, bowiem tu przeważającą religią jest hinduizm. Wierzy się w bogów i w demony, które Balijczycy obłaskawiają ofiarami, składanymi nie tylko w świątyniach, ale także na samodzielnie skonstruowanych ołtarzykach, które dodają przydomowym ogrodom tajemniczości.

Jednym z ciekawszych miejsc jest Pura Goa Lawah z Jaskinią Nietoperzy tuż obok.

 

Świątynia Pura Goa Lawah z Jaskinią Nietoperzy na wyspie Bali

Świątynia Pura Goa Lawah z Jaskinią Nietoperzy na wyspie Bali

Świątynia ma ponad 1000 lat i dla Balijczyków jest bardzo ważnym centrum religijnym, odwiedzanym codziennie przez tradycyjne procesje.

Kobiety na Bali noszą tradycyjne stroje

Kobiety na Bali noszą tradycyjne stroje

Świątynia znajduje się parę kroków od plaży z czarnym piaskiem, od której oddziela ją droga. Charakterystyczne dźwięki już z pewnej odległości obwieszczają obecność nietoperzy - jedynych zdolnych do lotu ssaków. U stropu groty wisi ich tysiące. Mieliśmy złudzenie jakby strop się poruszał.

 

Jaskinia Nietoperzy przy świątyni hinduskiej Pura Goa Lawah na Bali

Liczba nietoperzy w jaskini jest porażająca 

Główny ołtarz świątyni znajduje się bezpośrednio przed wejściem do groty. Według lokalnych legend oprócz nietoperzy jaskinię zamieszkuje ogromny smok, który żywi się nietoperzami i strzeże równowagi między dobrem i złem na ziemi (sami widzicie, jak ważna to świątynia).

 

Wszyscy są wystrojeni, nawet kamienna figurka i drzewo 

 

Inna wieść gminna niesie, że korytarze Jaskini Nietoperzy ciągną się aż do kompleksu Pura Basakih na zboczu największego wulkanu na Bali – Agung - tego, który ostatnio zwiększył swoją aktywność i emitował mnóstwo pyłów na 4 km nad kraterem. Ponoć ma potencjał, by swym wybuchem spowodować ochłodzenie klimatu na ziemi. Z okolic Agung ewakuowano w listopadzie około 100 tysięcy osób.

 

Pura Basakih – Świątynia Matka na Bali

Kompleks Pura Basakih na zboczu  wulkanu  Agung

 

Jeden z obiektów świątyni Pura Basakih

Jeden z obiektów świątyni Pura Basakih

A wracając do naszej wycieczki, Pura Basakih – Świątynia Matka, której nie omieszkaliśmy także odwiedzić, jest największym skupiskiem świątyń na Bali (wpisana na Listę UNESCO). Jest ich dokładnie 23. Mimo to nie spotkaliśmy tu wielu turystów, natomiast wiernych krążących w licznych procesjach owszem.

Tłumy wiernych w balijskich strojach przy świątyni Pura Besakih

Do Świątyni Matki pielgrzymują tłumy wiernych

Bardzo podobało nam się kolejne miejsce – święte źródła Tirta Empul, w których magiczną moc wierzą Balijczycy. Zostały założone w 962 r.

Święte źródła świątyni Tirta Empul na Bali

Święte źródła świątyni Tirta Empul na Bali

 

Stawy przy świątyni Tirta Empul na Bali

Jazda od jednej świątyni do drugiej w pewnym momencie staje się nużąca. Całe szczęście, że za oknami rozciągają się przepiękne widoki tarasowo ułożonych zielonych pól ryżowych, malowniczych gór i tropikalnych lasów oraz wiosek. Miałam wrażenie, że Bali to wyspa artystów, w każdym razie świetnych rzemieślników. W większości domów wzdłuż drogi wystawiają oni swoje prace, niektóre bardzo interesujące. W jednej miejscowości trafiliśmy na balijskie wesele, do którego przygrywała tradycyjna orkiestra – gamelan. Na jakich instrumentach grali zobaczcie w filmie powyżej..

 

Balijska kobieta nosi na głowie ozdoby świątynne

Mimo obciążenia  balijska kobieta poruszała się z wielką gracją

Małpy, motyle, muzyka i taniec - co jeszcze oferuje Bali?

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy