Najnowsze artykuły: 

10 marca 2023
Oman 2022 To miał być „gwóźdź programu” naszej podróży do Omanu - Omański Wielki Kanion, zwany też Wielkim Kanionem Arabii
26 lutego 2023
Oman, listopad 2022 Muskat/Maskat/Masqat/Muscat zachwycił nas pięknym położeniem z widokiem na Zatokę Omańską o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Zobacz Muskat
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
Łódki na rzece wiodącej do jeziora Inle-Myanmar
03 maja 2017

Myanmar. Wycieczka po  jeziorze  Inle.

 

Być w Birmie i nie zobaczyć jednej z jej największych atrakcji po prostu nie uchodzi. Niektórzy narzekają, że wkradła się tu zbyt duża komercja, ale mimo wszystko osobiście myślę, że warto tu przyjechać. 

Inle zamieszkują  "Dzieci Jeziora", jak zwą siebie miejscowi z plemienia Intha. Zamieszkują jezioro? Nie, nie pomyliłam się!

Oni żyją  w domach na wodzie. Jak?

 

Rybak w łodzi na jeziorze Inle-Birma

 

Wszystko zobaczysz w  filmie, który jest relacją  ze "zwiedzania" Inle. Tak, zwiedzania, bo po pierwsze łodzie z turystami pływają tu tabunami. Warkot silników jest wszechobecny. A po drugie, wycieczki po jeziorze są wypełnione wieloma atrakcjami i każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego: naturę, zabytki, ogrody, warsztaty rzemieślnicze, tkackie, pracownie jubilerskie, świątynie i bóg wie co jeszcze. A jakie widoki? - zobacz film poniżej:

 

 

Inle ma 22 km długości i 11 km szerokości i jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Birmie. Jest położone na wysokości 875 m n.p.m. i otaczają go łagodne góry sięgające 1300-1400 m n.p.m. 

 

Rybacy w łodziach na jeziorze Inle-Myanmar

 

Jezioro jest raczej płytkie. Ma średnio 2-3 m głębokości.  Wystarczy do podziwiania bajecznego piękna tego miejsca.

 

Jezioro Inle-Myanmar

 

Miejscowi rybacy z plemienia Intha  znani są z oryginalnej techniki wiosłowania: wiosło wprawiają w ruch jedną nogą, stojąc na drugiej. Wyglądają trochę jak cyrkowcy, ponieważ także nogą (bynajmniej nie trzecią) manewrują koszami z siecią na ryby. Wymaga to nie lada zręczności i poczucia równowagi, w końcu wykonuje się różne czynności stojąc się na jednej nodze w kołyszącej się łodzi.

 

Rybak w łodzi na jeziorze Inle-Mynamar

 

Pozycja stojąca daje możliwość większej kontroli nad kierunkiem rejsu, co jest niezwykle istotne ze względu na konieczność poruszania się wąskimi kanałami wśród domostw na palach, pływających ogrodów, no i oczywiście łodzi sąsiadów. 

 

Rybak w łodzi na jeziorze Inle-Birma

 

Dzieci Jeziora mieszkają w licznych osadach rozrzuconych po powierzchni Inle w domach na bambusowych  palach. Są to lekkie drewniane konstrukcje, w których hula wiatr.

 

 

Łódź jest oczywiście podstawowym środkiem transportu między wioskami,  jak również używa się jej w drodze do  szkoły, sklepu czy rozrzuconych po okolicy licznych  świątyni, zbudowanych także na wodzie.

 

Nad jeziorem Inle

 

Nie tylko miasto Meksyk ma swoje pływające ogrody. Na jeziorze Inle uprawia się warzywa, owoce i kwiaty, a sprzyjający klimat i nieograniczony dostęp do wody powoduje, że plony są tu obfite.

 

Pomidory na handel nad jez. Inle-Myanmar

 

Mieszkańcy handlują nimi na okolicznych pływających targach, odbywających się każdego dnia tygodnia w innej wsi. Kolorowe targi są także jednym z punktów programu wycieczek po Inle. Podłoże pływających ogrodów wytwarza się ręcznie z wyławianych butwiejących części roślin i mułu przytwierdzając je do bambusowych tyczek.

 

Łodzią po jeziorze Inle-Myanmar

 

Standardowa wycieczka łodzią po Inle obejmuje również zwiedzanie kilku świątyń oraz regionalnych warsztatów rzemieślniczych: tkackich, złotniczych, kowalskich, wyrobu cygar itp.

 

Łodzie na jeziorze Inle

 

Turyści po odwiedzeniu kliku mają ochotę uciec, gdzie pieprz rośnie, aby już nikt niczego nie próbował im sprzedać. Rozsądek podpowiada jednak, że tutejsi mieszkańcy muszą przecież z czegoś żyć i można potraktować wizyty w poszczególnych miejscach jako ciekawostkę, zwłaszcza, że niektóre z nich są naprawdę interesujące. Przykładowo zaskoczyła mnie produkcja szalików i odzieży z włókien pozyskiwanych z łodyg lotosu.

 

Kwiat lotosu-jezioro Inle

 

Nie wiedziałam o takim zastosowaniu tej pięknej rośliny.

 

Włókna kwiatu lotosu-Birma

 

W jednym z domów na Inle można odwiedzić kobiety o długich szyjach pochodzą z plemienia Paduang i zamieszkują wioskę o tej samej nazwie. Jedynym sposobem dotarcia do wioski jest piesza wędrówka z wynajętym przewodnikiem. Ponoć kobiety o długich szyjach były prześladowane w Birmie i część z nich uciekła do Tajlandii, gdzie podobnie jak tu na jeziorze Inle stanowią atrakcję turystyczną. Rzeczywiście widzieliśmy je będąc w okolicach Chiang Mai w północnej Tajlandii. 

 

Kobiety o długich szyjach z plemienia Paduang-Myanmar

 

Pierwszych 6 mosiężnych obręczy zakłada się dziewczynkom kończącym 5 lat, a potem dokłada się kolejne, aż w wieku 25 lat ich szyje zdobi około 25 pierścieni. Kiedyś obręcze były zrobione ze srebra lub złota, dziś są z mosiądzu. Myślicie, że prawdą jest to, co mówią, iż gdyby tym kobietom zdjąć pierścienie, to  kręgosłup w odcinku szyjnym by im się złamał?

 

Przeczytaj też artykuł: Informacje praktyczne na temat  jeziora  Inle

 

Łodzią po jeziorze Inle

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy