W Alpach lub Pirenejach masz pewny śnieg.
Masz ogromny wybór różnorodnych tras , więc nie musisz wielokrotnie jeździć tymi samymi szlakami. Każdy z regionów narciarskich, które opisałam liczy grubo ponad 100 km tras. Co prawda za 6-dniowy karnet w Alpach płacisz dwa razy drożej niż przykładowo w polskim Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białaczańska (465 zł w 2018 r.), gdzie masz do dyspozycji 14 km tras narciarskich.
Jeśli nie jesteś wytrawnym narciarzem, możesz zapisać się na lekcję z instruktorem (często są to Polacy), albo wybierać trasy o najmniejszym stopniu trudności, oznaczone kolorem niebieskim. Możesz układać sobie marszrutę korzystając tylko z niebieskich tras i w ten sposób odwiedzać najwyżej położone miejsca.
Możesz podziwiać fascynujące krajobrazy w trakcie zjazdów i w licznych punktach widokowych, do których dowiezie Cię kolejka. To, co zobaczysz z pewnością Cię zachwyci.
Możesz cieszyć się długimi zjazdami, czasem nawet po 5-7 kilometrów.
Możesz jechać kilometrami nie zdejmując nart.
Nie tracisz czasu na stanie w kolejkach.
Wszyscy się starają, aby było Ci wygodnie, łatwo i miło.
Nie jeździsz w tłoku, czując na plecach oddech innych narciarzy.
Masz komfort szusowania po szerokich, świetnie przygotowanych stokach.
Trasy są doskonale oznaczone, także na mapie, którą otrzymasz przy kasie.
Masz wygodny karnet tzw. skipass, otwierający Ci wszystkie bramki bez potrzeby wyjmowania go z kieszeni kurtki.
Jeśli masz obawy natury językowej, nie stresuj się zanadto. Na takich wyjazdach, język potrzebny Ci jest sporadycznie i w ograniczonym zakresie. Wystarczą podstawy. Możesz skorzystać z Tłumacza Google i przygotować sobie kilka kluczowych zdań, przydatnych np. do zakupu karnetu. Wszędzie jest dużo Polaków, do których możesz się podłączyć.
Mając kilkudniowy karnet tzw. ski pass, często masz zniżki, albo wręcz darmowe wejście na basen, lodowisko lub inne atrakcje .
Możesz jeździć wieczorami na oświetlonych stokach. Dowiedz się, które są oświetlone i szusuj, jeśli nie wyjeździłaś/eś się w ciągu dnia.
Możesz odpocząć na leżaku, gdy świeci słońce, albo ogrzać przy kominku, posilić się w jednej z dziesiątek góralskich chat na stokach.
W hotelach, gasthousach, pensjonatach, apartamentowcach i kwaterach prywatnych często znajdziesz saunę, w której możesz się wygrzać po całym dniu na świeżym powietrzu. Są też baseny, spa i mnóstwo knajpek, w których spędzisz przyjemnie wieczór.
Jeśli w dobrym miejscu wybierzesz nocleg, możesz przez tydzień nie używać auta i korzystać z miejscowych skibusów, które dowożą do stacji kolejek linowych. Cena przejazdów jest zazwyczaj wliczona w koszt karnetu (skipassu).
Możesz ograniczyć koszty wyjazdu poprzez wynajęcie kwatery prywatnej, czy apartamentu z dostępem do kuchni. Zaoszczędzisz przygotowując posiłki we własnym zakresie. Możesz nawet zabrać z Polski przygotowane i pasteryzowane wcześniej dania obiadowe (pulpety, pieczeń, bigos itp.), dzięki czemu zaoszczędzisz także czas na przyrządzenie posiłku i będziesz mógł szybciej się zrelaksować po nartach.
I w końcu: doładujesz akumulatory i oderwiesz się od problemów.
Przedstawiam 8 regionów narciarskich w Europie, które odwiedziliśmy. Koniecznie zobacz filmiki, aby sprawdzić, czy masz ochotę szusować akurat na tych stokach. Zamieściłam informacje i ceny karnetów/slipassów na sezon zimowy 2018. Myślę, że w 2019 roku nie będą się znacznie różnić. Klikaj w zielone, aby zobaczyć szczegóły:
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.