Tajemnice popularności Półwyspu Jukatan w Meksyku

Singapur nocą
28 kwietnia 2021

Meksyk

 

Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas aksamitnym piaskiem i wydały się nam prawdziwym rajem na Ziemi. A jeszcze te wieczory na hamaku, z margaritą w ręku, przy delikatnym szumie fal… Byliśmy oczarowani. Nigdzie margarita nie smakowała tak bardzo, jak na Isla Mucheres, czyli na Wyspie Kobiet.

 

 

Plaże

 

Podróż na Jukatan kojarzy się z bajecznymi plażami, świadectwami kultury Majów oraz unikalnymi na skalę światową cenotami - wypełnionymi wodą jaskiniami w krasowych skałach, w których Majowie składali ofiary.

 

Plaża obok ruin w Tulum

Plaża koło ruin w Tulum

 

Piękne plaże znaleźć można na wyspach Isla Mujeres i Cozumel oraz w Tulum, Playa del Carmen, Akumal (z możliwością nurkowania i podziwiania rafy koralowej oraz żółwi), w Punta Allen i pewnie w wielu innych miejscach. Z rybackiej wioski Puerto Morelos można popłynąć na rafę koralową i oglądać żółwie.

 

Isla Muheres, czyli Wsypa Kobiet

Isla Muheres, czyli Wsypa Kobiet

 

Cenotes na Jukatanie

Warto wiedzieć, że Półwysep Jukatan jest wręcz usiany cenotami, których liczbę szacuje się na kilkaset tysięcy, z których wiele łączy sieć podziemnych rzek. Niedaleko za wioską Puerto Morelos zaczyna się popularna trasa z cenotami „Ruta de los cenotes”. Niektóre z nich są nieco mniej oblegane przez turystów niż na przykład te znajdujące się w okolicy Tulum. Do najpiękniejszych cenotes należą: Oxman, Samula, Xkeken, Kantun Chi, Azul, Corazon, Calavera, Suytun, Ik-Kil. Musimy wrócić na Jukatan, żeby obejrzeć je wszystkie.

 

Najważniejsza piramida w Chichen Itza

Najważniejsza piramida w Chichen Itza

 

Pamiątki po Majach

Obowiązkowym punktem programu dla odwiedzających Półwysep jest Chichén Itzá – kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będący jednocześnie jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Zwiedzanie Chichen Itza warto rozpocząć o godzinie 8 rano, aby uniknąć tłumów turystów. Koniecznie trzeba zobaczyć Piramidę Kukulkana - najsłynniejszą budowlę kompleksu i jedną z najpiękniejszych pozostałości po Majach. Na szczyt piramidy z czterech stron świata prowadzą schody, składające się z 91 stopni, co daje w sumie 364 stopnie, plus jeden będący szczytem platformy i voila mamy liczbę 365, tyle ile dni liczy jeden rok. Majowie lubowali się we wplataniu astronomicznych i matematycznych ciekawostek w swoje działa architektury.

Kolejnym niesamowitym obiektem Chichen Itza jest Świątynia Wojowników, nazywana też grupą Tysiąca Kolumn, sami widzie dlaczego.

 

Świątynia Wojowników - Grupa Tysiąca Kolumn

Świątynia Wojowników - Grupa Tysiąca Kolumn

 

Inna budowla El Caracol, czyli „ślimak”, to obserwatorium astronomiczne, które zawdzięcza nazwę spiralnym schodom wewnątrz wieży.

 

Ruiny w Tulum, Meksyk

Malowniczo położone ruiny w Tulum, Meksyk

 

Nieco mniej oddziałujące na wyobraźnię niż Chichen Itza okazały się ruiny w Tulum. Za to ich położenie jest chyba najbardziej niezwykłe ze wszystkich zabytków kultury Majów. Podziwialiśmy ruiny z szarego kamienia kontrastujące z zielenią palm, bielą delikatnego piaseczku i niewiarygodnym turkusem Morza Karaibskiego. Cóż za widok!

 

Malownicze ruiny w Tulum na tle turkusu Morza Karaibskiego

Malownicze ruiny w Tulum na tle turkusu Morza Karaibskiego

 

Szczególnie pięknie położony, na szczycie wapiennego klifu, jest budynek El Castillo (czyli zamek). Majowie otoczyli Tulum - ważny w ich czasach port - trzyczęściowym murem obronnym.

 

Jedna z budowli Majów w Tulum, Meksyk

Jedna z budowli Majów w Tulum, Meksyk

 

Architektura kolonialna

Założone przez hiszpańskich konkwistadorów nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej, miasto Campeche jest stolicą stanu o tej samej nazwie. Posiada niezwykłą starówkę, wpisaną na listę Unesco, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Ameryce Łacińskiej. Najlepiej podziwiać ją z wieży barokowej katedry Catedral de Campeche.

 

Słynna promenada w Campeche nad Zatoką Meksykańską

Słynna promenada w Campeche nad Zatoką Meksykańską

 

Więcej o Meksyku - kliknij

Więcej Karaibów - kliknij

Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy