Najnowsze artykuły: 

04 kwietnia 2024
Maroko, 2023 Maroko skrywa wiele magicznych miejsc, a jednym z nich jest urokliwe miasteczko Essaouira (Assawira), które zachwyca odwiedzających swoim
17 marca 2024
Maroko 2023 Witajcie w hipnotycznym Marrakeszu, gdzie każdy kąt skrywa historię, a każdy krok to wyzwanie dla zmysłów, gdyż zapachy
29 lutego 2024
Maroko 2023 Fez założył pierwszy król Maroka Położenie Fezu jest niesamowite, a panorama miasta z dwóch punktów widokowych usytuowanych na
06 stycznia 2024
Maroko, 2023 Rabat jest jednym z czterech cesarskich miast w Maroku. Jego charakterystyczną cechą jest harmonijne połączenie dawnej architektury z

Monteverde – kostarykańska Zielona Góra

03 kwietnia 2019

Kostaryka 2019

 

17 km na godzinę, to lekka przesada. Szukam wytłumaczenia. Dlaczego w nieźle rozwiniętym kraju Ameryki Środkowej, jakim jest Kostaryka, do jednej z jej największych atrakcji - lasów chmurowych Monteverde – na trasę długości 68 km musieliśmy poświęcić 4 godziny? Może jest to forma ochrony tych wspaniałych cudów natury przed hordami turystów? Z drugiej strony przecież brak asfaltu na drodze musi być też nie lada utrudnieniem dla miejscowych, którzy brną w tumanach szarego pyłu do pracy czy do szkoły. Wracaliśmy taką pylistą drogą z wycieczki, więc wiemy co to oznacza.

Na filmie widać, jaką drogę pokonuje się jadąc do Monteverde. 

 

 

Ale nie o tym, miało być o Monteverde. W liczbach ten kostarykański rezerwat lasów mglistych prezentuje się następująco:

Powierzchnia rezerwatu: 10 500 ha, czyli 105 km2

Wysokość: około 1460 m n.p.m.

Średnia roczna temperatura: 18,8 Co

Suma opadów: 2519 mm

Liczba gatunków:

 • ptaków – 434 – 4% wszystkich gatunków na świecie
 • gadów i płazów – 1200
 • ciem – 5000
 • torbaczy – 6
 • nietoperzy – 53
 • naczelnych – 3
 • szczerbaków – 7
 • królików – 2
 • wiewiórek – 3
 • kotowatych – 6
 • pekari – 2
 • myszowatych - 15
 • roślin – 2500
 • roślin storczykowatych – 420
 • epifitów – 800

Prawda, że imponująco?

 

W rezerwacie Monteverde     Las chmurowy w rezerwacie Monteverde

 

Istnieje kilka możliwości snucia się po lasach chmurowych Monteverde. My wybraliśmy Reserva Bosque Nuboso Santa Elena z sześcioma mostami wiszącymi, po których spacerowaliśmy z głowami na wysokości koron drzew.

 

 

Chmury istotnie zasnuły niebo, a lekki deszczyk tworzył wodną mgiełkę i sprawił, że nazwa „lasy chmurowe” była jak najbardziej adekwatna do sytuacji. Różnorodność rozmaitych gatunków roślin jest rzeczywiście porażająca, a epifity porastające gałęzie swoich drzew-gospodarzy dodawały całej scenerii tajemniczości.

 

Epifity żyjące na innych roślinach    Epifity żyjące na innych roślinach

 

Niestety nie udało nam się zobaczyć kwezala herbowego – niezwykle barwnie upierzonego ptaka, będącego niezaprzeczalną atrakcją Monteverde (ponoć jest ich tu około 1000). Kwezale występują na terenach Ameryki od Meksyku do Panamy, ponoć najliczniej w Gwatemali, która przyjęła nazwę waluty na cześć tego gatunku ptaków, jak również ma jego wizerunek na fladze i w godle. Samce kwezali, ze swym 60-centymetrowym trenem, należą najpiękniejszych ptaków na świecie. Szkoda tylko, że tak trudno je dostrzec, mimo jaskrawego upierzenia, ponieważ kwezale lubią trwać bez ruchu przez długi czas. Za to udało nam się zobaczyć kolibry, których uchwycenie kamerą graniczy z cudem. Udało mi się to na swój nieporadny sposób – jak? - zobaczcie końcowe sceny filmu powyżej.

 

Las mglisty rezerwatu Monteverde

 

Niesamowite bogactwo roślin w rezerwacie Monteverde

 

Jeszcze garść informacji praktycznych:

Możemy polecić nocleg w Sleepers Sleep Cheaper Hostel, przy głównej ulicy w Santa Elena. Oprócz wygodnego położenia (tuż przy przystanku autobusów dalekobieżnych), obiekt posiada bardzo pomocnego gospodarza o imieniu Robby – załatwił nam 40% zniżkę na Sky Walk w Reserva Bosque Nuboso Santa Elena, z który zapłaciliśmy 16,2$. Pokoje bardzo czyste. Jedyna wada to hałas od ulicy, na który z resztą narzekają także turyści z innych hoteli, więc może taka uroda miasteczka Santa Elena. Z zatyczkami w uszach można się wyspać. Za 2 noce zapłaciliśmy 54$ za pokój 2-osobowy.   

 

Las chmurowy rezerwatu Monteverde   Las chmurowy rezerwatu Monteverde

 

Robby nie tylko pomaga turystom  w  odnalezieniu się w Monteverde i okolicach, lecz  także pokazuje wskazówki jak  najlepiej przeżyć jedyne życie, jakie jest nam dane.

 

W naszym hotelu nauczyliśmy się jak żyć

ZOBACZ WIĘCEJ O NASZEJ PODRÓŻY PO KOSTARYCE TU

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

To ja
Największe atrakcje Birmy
Zielona gwiazda

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Dwóch patrzy przez okno na tarasy