Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Zachwycający rejs Flores-Rinca-Komodo-Sumbawa-Lombok

Flores-Lombok, Indonezja

 

Na wyspie Flores, oprócz 14 aktywnych wulkanów, znajdują się dwie spektakularne atrakcje, które przyciągają podróżników, choć nie w takich ilościach, jak na to zasługują. Są to dwa z około 50 indonezyjskich parków narodowych: Park Narodowy Keli Mutu (patrz artykuł „Zmieniające barwę jeziora i arcyciekawe wioski na Flores) i Park Narodowy Komodo.

 

 

Park Narodowy Komodo leży na dziesiątkach, jeśli nie setkach, maleńkich wysepek niedaleko Flores. Największe z nich to Komodo, Rinca i Padar. Postanowiliśmy odwiedzić kilka z nich i wybraliśmy się w 4-dniowy rejs na Lombok, po drodze odwiedzając Komodo, Rincę, Sumbawę i pomniejsze wysepki porozrzucane wśród bajecznie kolorowych raf koralowych. Nic lepszego nie mogło nam się przytrafić.

 

 

Wyruszyliśmy z Labuanbajo na Flores. W miejscowej informacji turystycznej zapisaliśmy się na wycieczkę. Mieliśmy płynąć 8-osobową łódką. I popłynęliśmy w składzie 3-osobowej wycieczki (my i dziewczyna z Nowej Zelandii) z czwórką załogi.

 

Podczas rejsu czuliśmy się jak książęta, jedząc fantastyczne potrawy z owoców morza, łowiąc ryby na samą żyłkę i haczyk, nurkując w barwnym świecie podwodnym (jedne z najpiękniejszych raf, jakie widzieliśmy), obserwując przelot nietoperzy przy zachodzącym słońcu i oczywiście zwiedzając Park Narodowy Komodo.

Park jest rezerwatem takich zwierząt morskich jak żółwie, delfiny oraz wieloryby. 

Ale jak już się pewnie domyślacie, tym, co nas tu przywiodło był żyjący tu w naturalnych warunkach endemiczny gatunek gada – waran z Komodo, zwany również ze względu na mięsożerność i wygląd „smokiem z Komodo".

To największa żyjąca jaszczurka na świecie (do 3-4 m długości i 300 kg masy ciała), występująca tylko na obszarze Parku Narodowego i na wyspie Flores. Główna siedziba parku znajduje się na wyspie Komodo, ale więcej smoków udało nam się zobaczyć na wyspie Rinca (choć Wikipedia podaje, że jest tu 1300 osobników, na Komodo – 1700, a na Flores najwięcej, bo 2000).

W parku chodzi się w niewielkich grupach z dwoma lub jednym przewodnikiem „uzbrojonym” w długi kij. Ponoć siła uderzenia potężnego ogona warana równa się sile 2 ton. Potrafi on biec za ofiarą z prędkością 20 km/h (sprawdziłam, że z tą prędkością biegają najszybsi maratończycy, więc szanse ucieczki w przypadku przeciętnego człowieka są raczej marne), albo też płynąć za nią.

W jadłospisie tych jaszczurów znajdują się ptaki i ssaki takie, jak bawoły,

antylopy i dzikie świnie. Prawdopodobnie oprócz garnituru 60 zębów, są wyposażone w jad, więc wystarczy, że nadgryzą ofiarę nawet sporych rozmiarów, a ta później stopniowo słabnie i umiera. Nie ma co dyskutować – ich wygląd i to co o nich wiemy budzi respekt.        

Po trzech dniach dotarliśmy na Lombok, nie łodzią, a autobusem, bo naszemu wspaniałemu kapitanowi rozchorował się ktoś z rodziny i musiał zakończyć nasz rejs wcześniej. Wysadził nas na wyspie Sumbawa i kupił bilety na autobus, który wjeżdża na prom i dociera do wyspy Lombok.

Lombok nie jest  wyspą turystyczną, jak sąsiadująca z nią Bali, ale może właśnie na tym polega jej urok. Można tu podziwiać piękne tarasy ryżowe, podobnie jak Bali oraz plaże z białym piaskiem i turkusową wodą, szczególnie na południowym wybrzeżu, które są bardziej urodziwe niż na Bali. Małe wioski z kolorowymi targowiskami, porty rybackie, właściwie dość brudne, ale bardzo ciekawe i uśmiechnięci ludzie, reagujący z zaciekawieniem na przybyszów.

Z pewnością byliśmy tu za krótko, bo spieszno nam było do jeszcze bardziej idyllicznych plaż na Gili Islands, ale to już inna historia.

Organizacja

My dostaliśmy się na Lombok od wschodu (autobusem i promem z Sumbawa), lecz można też przepłynąć tu promem z Padangbai na Bali (podróż trwa około 6 godzin; koszt ok. 15-20 zł) lub przelecieć samolotem z Denpasar na Bali do Mataram (kilka lotów dziennie liniami lotniczymi: Garuda Air, Lion Air, Merpati Air, Batavia Air, Trans Nusa Dua, Wings Air). 

Sąsiadująca z Lombok Bali rozkochała nas w sobie, ale jeśli ktoś wybiera się na Bali z myślą o srebrzystych plażach, to może się zawieźć. Proponuję na plażowanie przenieść się na Lombok. Oprócz tego na Lombok jest taniej.

25 listopada 2017
Łuki i mosty skalne na Wadi Ramm
28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869
06 sierpnia 2019
Warszawa, 2019 Zespół Bon Jovi dał czadu, a koncert 12 lipca 2019 r. na długo zostanie w pamięci fanów. Po
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.