Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. Dodaj swój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Peru

 

Czyli o…? Wbrew oczekiwaniom rzecz nie będzie o Wielkim Kanionie Kolorado w Arizonie (USA), lecz o kanionie rzeki Colca w regionie Arequipa w Peru. Jego ściany wznoszą się na około 4200 m nad poziom rzeki, a dno praktycznie pozbawione roślinności, pokryte wielkimi głazami przywodzi na myśl krajobraz księżycowy. Przyznam, że przed  wyjazdem do Peru niewiele wiedziałam o kanionie Colca. Bardzo szybko jednak zapragnęłam zobaczyć to jedno z najciekawszych miejsc na ziemi. Tak oto podczas naszej wyprawy do Peru w 2011 r.  dotarliśmy do Arequipy.

 

Jak żyć bez koki?

Wykupiliśmy wycieczkę do kanionu Colca w jednym z miejscowych biur podróży w Arequipie i następnego ranka, skoro świt wyruszyliśmy na podbój Colci. Wystartowaliśmy z Arequipy na wysokości ok. 2300 m n.p.m., aby dotrzeć do miasteczka Chivay (3 650 m n.p.m.), stanowiącego wrota do kanionu Colca. Po drodze mieliśmy przejeżdżać przez Przełącz Wiatrów na wysokości blisko 5 tysięcy m n.p.m.,

Indianki w kanionie Colca-Peru

więc ze względu na potencjalne ryzyko choroby wysokościowej, nasz czujny przewodnik zatrzymał autobus w przydrożnej restauracji ze sklepem. Zalecił każdemu zakup liści koki do żucia, ewentualnie herbaty lub cukierków z tej zbawiennej, jak się okazało rośliny, dzięki której można uniknąć lub chociaż złagodzić skutki choroby wysokościowej.

Dziewczynka w kanionie Colca-Peru

Wiemy, jaka to przypadłość, bo dopadła nas wcześniej w Boliwii, w La Paz, na wysokości około 4 000 m n.p.m., więc grzecznie zakupiliśmy, co trzeba. Nigdy wcześniej nie żuliśmy liści koki i nie powiem, żeby walory smakowe rzucały na kolana. Właściwie to dobrze, że mieliśmy też kokę w postaci cukierków, bo żucie liści nie należało do przyjemności.

Zjazd do kanionu Colca

Widoki po drodze były imponujące, zwłaszcza przy niezwykłej tu przezroczystości powietrza i promieniach słońca.

Po drodze do kanionu Colca

W wioskach indiańskich można było wypić herbatę mate de coca lub kupić odzież z ciepłej wełny z alpaki. Te zwierzęta, podobnie jak lamy, szczególnie małe wyglądają bardzo pociesznie. Nie mogliśmy się napatrzeć na nie, szczególnie, że właściciele wiązali im kokardki, wiec nie dało się przejść koło nich obojętnie. Sama słodycz.

Alpaki w drodze do kanionu Colca-Peru

Niewiarygodne krajobrazy z różnobarwnymi surowymi skałami i wulkany o regularnych kształtach,

Po drodze do kanionu Colca-Peru

a nade wszystko spektakularny zjazd do miasteczka Chivay – tego nigdy nie zapomnimy.

Podróż do kanionu Colca-Peru

Wieczorna kolacja z pokazem tańców regionalnych wprawiła nas w świetny nastrój,

Tancerze podczas występu w kanionie Colca-Peru

a rankiem czekała nas nie lada atrakcja – Kanion Colca (dwukrotnie głębszy niż Wielki Kanion Kolorado w USA) i Cruz del Condor.

 

Colca – polski kanion w Peru

Miasteczko Chivay na wysokości 3 650 m n.p.m. stopniowo przekształca się w ruchliwą bazę wypadową do kanionu Colca. Poczulismy się bardzo dumni, gdy okazało się, że najdłuższa ulica w centrum miasta nazywa się Avenida Polonia. Avenida Polonia prowadzi do pobliskiego mostu Inków. Ponoć jeden z wodospadów  w okolicy także przyjął nazwę Polonia. Wszystko to w hołdzie naszym rodakom - odkrywcom najgłębszego na ziemi kanionu rzeki Colca, którzy jako pierwsi, wbrew ostrzeżeniom miejscowych, pokonali nieprzebytą dotąd rzekę Colca.

kanion Colca-Peru

Wyczynu tego w 1981 r. dokonali kajakarze z krakowskiego „Bystrza” podczas wyprawy Canoandes’79. W skład załogi wchodzili: Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jerzy Majcherczyk i kierownik wyprawy Andrzej Piętowski. Panowie zostali wpisani do Księgi Rekordów Guinesa. Dziś rynek w Chivay zdobi pomnik ku chwale odkrywców Colci, odsłonięty podczas uroczystości 25-lecia pierwszego spłynięcia kanionem Colca. Napisy w trzech językach – po polsku, hiszpańsku i angielsku umocniły nas w przekonaniu, że jesteśmy w polskiej części Peru.

Tablica odkrywców kanionu Colca-Peru

Ale kto w Polsce wie, że Polacy odkryli najgłębszy na ziemi kanion Colca? Ja nie wiedziałam, podobnie jak nie był mi znany fakt, że Andrzej Piętowski - kierownik owej wyprawy - przewodził też innemu ważnemu odkryciu stałego źródła Amazonki – najdłuższej rzeki świata i równocześnie rzeki o największym na świecie dorzeczu. Do tego czasu sądzono, że najdłuższy jest Nil, ale okazało się inaczej. Stałe źródło Amazonki bierze się z cieku Apacheta zasilanego z lodowca na Nevado Mismi (5 597 m n.p.m.), który góruje nad kanionem Colca i jeziorem Ticlla Cocha.

W kanionie Colca-Peru

Jest jeszcze inne, czasowe źródło Amazonki w zupełnie innym miejscu położonym 1200 km w linii prostej na północny zachód od jeziora Ticlla Cocha, na zboczach Rumi Cruz. Czasowe, gdyż woda płynie tędy przez sześć miesięcy w roku. Do odkrycia tego ważnego faktu przyczynili się również Polacy: Piotr Chmieliński - człowiek, który po raz pierwszy przepłynął kajakiem i pontonem całą Amazonkę (1981-1986) i jego syn Alex. Ciekawy artykuł na temat źródeł Amazonki znajdziecie pod linkiem: http://wyborcza.pl/1,75400,18408401,gdzie-sa-zrodla-amazonki.html?disableRedirects=true

Ale wracając do naszej skromnej wycieczki, wyjechaliśmy z Chivay drogą wijącą się zboczem doliny, równolegle do rzeki Colca.

Kanion Colca-Peru

Po drodze przystawaliśmy w kilku punktach widokowych,

Malowniczy kanion Colca-Peru

z których najważniejszym jest Cruz del Condor. To stąd wypatrywaliśmy kondorów - największych ptaków świata.

Cruz del Condor-Peru

Podziwialiśmy jak szybowały majestatycznie nad czeluścią kanionu i dosłownie nad naszymi głowami.

Kondor w kanionie Colca-Peru

Okazało się, że nie są one wcale takie piękne, jakby się wydawało, dopiero w locie prezentują się wspaniale.

Kondor w kanionie Colca

Jako dzieci, przy dźwiękach „El condor passa”, marzyliśmy o tym, aby kiedyś ujrzeć kondory wzbijające się w bezchmurne niebo nad Andami. Teraz spełniało się nasze marzenie. Mieliśmy szczęście, bo ponoć zdarza się, że z jakiś powodów się ptaki nie pojawiają w tym miejscu i zawiedzeni turyści wracają z tzw. kwitkiem, nie ujrzawszy ich.

Widok na kanion Colca-Peru

Na deser, po dniu pełnym wrażeń, raczyliśmy się kąpielą w gorących źródłach Termy La Calera. Bardzo ciekawe doświadczenie, bo generalnie było dość zimno (w końcu w lipcu panuje tu zima) i temperatura nie zachęcała do plażowania. Za to woda miała około 38oC i cudownie było odprężyć się w basenach.

Odpoczynek w kanionie Colca-Peru

06 maja 2017
Szybujący kondor w kanionie

O najgłębszym kanionie na ziemi

Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869
06 sierpnia 2019
Warszawa, 2019 Zespół Bon Jovi dał czadu, a koncert 12 lipca 2019 r. na długo zostanie w pamięci fanów. Po
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro
26 czerwca 2019
Ku pamięci Któż chciałby wplątać się niepotrzebnie w jakieś kłopoty na wakacjach? Niemal rok temu w artykule "Zastanów się dwa
31 maja 2019
Kostaryka, wybrzeże karaibskie Kolejne spektakularne miejsce w Kostaryce - Park Narodowy Cahuita nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Panamą. Tym
25 kwietnia 2019
Portugalia  2019 i 2003 Niewiele można zobaczyć podczas krótkiej podróży służbowej. Jedno przedpołudnie i jedno popołudnie w marcu 2019 r.

Najnowsze artykuły: 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.