Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje, rekomendacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

Czerwony Fort - wizytówka Delhi

Delhi, Indie

 

1648 r.  ukończono budowę Czerwonego  Fortu – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych Delhi. 

Budowla pełniła  rolę pałacu cesarza Szahdżahana, gdy ten przeniósł stolicę z Agry do Delhi.  Najsłynniejszym dziełem Szahdżahana jest Tadż Mahal w Agrze - mauzoleum wzniesione dla ukochanej żony Mumtaz.

Wracając do Czerwonego Fortu, stanowi on symbol niepodległości Indii, wyzwolenia spod władzy Wielkiej Brytanii w 1947 r. Potężne, jak łatwo się domyślić, czerwone  mury otaczają ponad 100 hektarowy  obszar  wypełniony ogrodami i budowlami różnego przeznaczenia. 

Zobacz jak wygląda na filmie:

 

 

Istnieje zwyczaj, zapoczątkowany przez Mahatmę Ghandiego, że w święto niepodległości, czyli 15 sierpnia, premierzy wygłaszają orędzie z głównej bramy fortu o nazwie Lahore Gate (widoczną na pierwszym kadrze filmu powyżej).

Przekraczając bramę Lahore Gate wnikamy do rezydencji cesarskiej Szahdżahana, a zatem do centrum świata Mogołów.  To świat dworskich intryg, filozoficznych dysput, żarliwych modlitw, intryg, wzlotów i upadków. Czasami był to świat pełen okrucieństwa. Sam   cesarz   Szachdżahan został uwięziony   w innym Czerwonym Forcie, który był wcześniej cesarską siedzibą w Agrze, przez własnego syna, po przejęciu przez niego władzy.

 

Starszy Czerwony Fort w Agrze

Czerwony  Fort w Agrze

 

Były cesarz miał przynajmniej widok na  swoje największe dzieło, przez które trwale zapisał się w historii ludzkości. To właśnie Szachdżahan stworzył     Tadż Mahal .

 

Tadż Mahal powstał z wyobraźni Szachdżachana

Tadż Mahal w Agrze

 

Wewnątrz fortu znajduje się kilka mniejszych budynków, rozrzuconych wśród eleganckich ogrodów. Mijamy Dom Bębna (Naubat Khana), z którego donośne bicie w bębny obwieszczało przybycie do fortu gości cesarza. Pierwotnie mury skrywały 6 pałaców, z których do dziś przetrwało 5. Mimo nazwy, nie wszystkie obiekty fortu zostały wybudowane z czerwonego piaskowca. Wiele z nich, jak na przykład Perłowy Meczet, Sala Audiencji i pałace Khas Mahal oraz Mumtaz Mahal wzniesiono z białego marmuru.

Przepiękne obiekty wewnątrz Czerwonego Fortu w Delhi

 

W Rang Mahal (Pałacu Barw) niegdyś mieszkały cesarskie żony i konkubiny. Można sobie tylko wyobrazić, jak bogato był ozdobiony zanim około 1857 roku Brytyjczycy urządzili w nim stołówkę dla żołnierzy, wcześniej zadając klęskę imperium Mogołów.

Przez dwieście lat historii Fortu Mogołowie stworzyli tu wyrafinowaną i zachwycającą  mieszankę kultury hinduskiej, perskiej  i timurydzkiej.  Większość tych osiągnięć rozpierzchła się  w 1857 roku wraz z upadkiem powstania  Mogołów przeciwko Brytyjczykom , którzy zdemolowali i ograbili cesarską rezydencję, a ostatniego cesarza Bahadura Shaha II, najpierw  uwięzili, osądzili, aż w końcu  wygnali.

 

Pawilony cesarskie w Czerwonym Forcie w Delhi

 

Ponad dwie trzecie budowli Brytyjczycy całkowicie zniszczyli, stawiając na ich miejscu wojskowe baraki. Przetrwały właśnie budynki z marmuru, pewnie z powodu twardości materiału. Rozkradli  lub zniszczyli  meble, wydłubali  klejnoty ze ścian, zdarli  srebrną i złotą blachę z sufitów, zupełnie tak, jak czynili to barbarzyńcy podczas najazdów na cesarstwo rzymskie.

 

 

Dziś Czerwony Fort w Delhi, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jest świetnie utrzymany i stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Delhi

 

Tak się podróżuje w Delhi, koniecznie z Sikhem w turbanie

Tak się podróżuje w Delhi, koniecznie z Sikhem w turbanie

 

 

Masz ochotę na więcej relacji z  Indii?

Zobacz:

  1. Pałace Radżastanu jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy"

  2. Kadżuraho - "Kamasutra" w innym wydaniu

  3. Delhi

  4. Waranasi – święte miasto

  5. Tadż Mahal - łapówka dla Allaha

W kompleksie Czerwonego Fortu w Delhi
01 maja 2017
10 października 2022
Seszele 2022 Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w drodze z lotniska po wylądowaniu na Seszelach, to tropikalna roślinność
04 października 2022
Seszele 2022 Piątego dnia naszej podróży na Seszele wybraliśmy się promem Inter Island z Praslin na wyspę La Digue, co
10 lipca 2022
Seszele 2022 Na Praslin dowiedziałam się, że Seszelczyk nie będzie zachwycony,  gdy  ugościmy go rybą. Owoców morza mają oni „po
21 maja 2022
Seszele, 2022. Mahe jest największą wyspą Seszeli. Ma około 144 k2 powierzchni, 26 km długości i 17 km szerokości (niektóre

Najnowsze artykuły: