Indie, Agra.

 

Jak kolejny Czerwony Fort, tym razem w Agrze, łączy się z Tadż Mahal?

 

Wielcy Mogołowie to islamscy władcy (pochodzenia turecko-mongolskiego), którzy panowali w północnych Indiach od XVI do XIX wieku, a Akbar to wnuk założyciela dynastii Babura. Akbar znaczy Wielki i poniżej znajdziecie kilka faktów, które powinny wszystkich przekonać, że zasłużył na to miano.

 

Czemu w ogóle o nim wspominam? Ponieważ zwiedzaliśmy w Agrze w Indiach imponującą twierdzę, zwaną Czerwonym Fortem, identycznie jak wcześniej opisana forteca w Delhi.

 

 

Tak więc Akbar na swą stolicę wybrał starą twierdzę w Agrze, która już w 1080 r. była własnością radźpuckiego (czyli indyjskiego) klanu Sikawar.

Ale od początku. Oglądaliście kiedyś „Śmierć na tysiąc sposobów”. Przypadek syna protoplasty rodu Humajuna z powodzeniem mógłby stać się tematem tegoż filmu. Otóż wezwanie na modlitwę zastało go na schodach w starej bibliotece. Gorliwy Władca natychmiast rzucił się na kolana i upadł tak nieszczęśliwie, że musiał pożegnać się z życiem. Nieoczekiwanie, po tragicznym wypadku w bibliotece, jego syn - Akbar - został cesarzem w wieku 13 lat. Koniecznie zobacz film poniżej: 

 

 

Mając zaledwie 16 lat Akbar rozpoczął wielką inwestycję, aby po 8 latach, w 1566 roku zamieszkać wraz z całym dworem we wspaniałym forcie z czerwonego piaskowca i białego marmuru opasanym podwójnym murem o długości 2,5 km.

 

 

Już dziadek Akbara – Babur – starał się zjednać sobie indyjskich władców aranżując śluby swoich synów (muzułmanów) z radźpuckimi księżniczkami i wprowadzając Radźputów na dwór. Świadczy to również o sporej tolerancji religijnej. Niski, krępy i bardzo silny Akbar, idąc w jego ślady, w wieku 20 lat, aby zapewnić państwu stabilność, sprowadził do swego haremu radźpucką księżniczkę z Amberu – córkę tamtejszego radży.

O zgodę zabiegał raz po dobroci, innym razem przemocą. Udało mu się jednak podporządkować sobie lokalnych władców i zjednoczyć dwie trzecie Indii. Żaby nie było tak różowo, po zdobyciu potężnej fortecy Cittor kazał wymordować 30 tysięcy mieszkających tam Hindusów. Z drugiej strony położył kres niszczeniu hinduskich świątyń, znosząc podatek od niewiernych, zezwolił na powrót do swej religii hindusom, wcześniej zmuszonym do przyjęcia islamu, skończył z praktyką brania w jasyr hinduskich kobiet i dzieci, jak również wydał dekret o równości wszystkich religii. Wśród jego 20 żon były kobiety różnych wyznań: hinduizmu, chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.

 

 

Zgromadził ogromną bibliotekę, a ponoć nie umiał pisać, ani czytać. Za to otaczał się mądrymi ludźmi i grał w szachy, także z hinduskimi radżami, którym pozostawił dużo swobody. Dysponował ponad stu czterdziestotysięczną armią i dobrze zorganizowaną administracją, a nade wszystko niebywałym bogactwem. Doczekał się ponad setki dzieci i dożył 63 lat.

 

Wielkie dzieło architektoniczne Akbara – Czerwony Fort w Agrze, rozbudowywali później jego następcy aż do pierwszej połowy XVII wieku. Wówczas w obrębie murów obronnych znajdowało się ponad 500 budynków. Do dziś w Forcie przetrwała zaledwie część wzniesionych tam budowli, ale i ona robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Ponoć Agrę w czasach jej świetności zamieszkiwało 750 tysięcy ludzi i funkcjonowało tam 800 łaźni. Obecnie 70% terenu Fortu służy do użytku armii Indii. 

 

 

Pięć lat pomieszkał w Agrze Akbar i chyba mu się znudziło, albo nęciła go idea założenia nowej stolicy od postaw, podobnie jak to czyniło wielu innych władców indyjskich. Postanowił więc w 1571 roku na miejscu wioski Sikri w pobliżu Agry wybudować nowe miasto pod nazwą „Fatehpur Sikri”. Niestety nowa stolica została opuszczona już po 14 latach (w 1585 roku), prawdopodobnie z powodu braku wody pitnej. W 1986 roku zespół architektoniczny dawnej stolicy został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie zdążyliśmy zobaczyć tego obiektu, a żal, bo zobaczcie jak pięknie się prezentuje na zdjęciu w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Fatehpur_Sikri.

 

 

Mury Czerwonego Fortu w Agrze są świadkami wielu ciekawych historii. Jedną z nich jest uwięzienie wnuka Akbara - cesarza Szahdżahana przez własnego syna, po przejęciu przez niego władzy. Stąd więzień Szahdżahan tęsknie spoglądał na Tadż Mahal po drugiej stronie rzeki Jamuny - mauzoleum, które wzniósł dla swojej żony Mumtaz Mahal (Ozdoba Pałacu). Wszystkie budowle Szahdżahana, w tym Czerwony Fort w Delhi, charakteryzuje wyrafinowany smak artystyczny, ale Tadż Mahal cechuje niedościgniona doskonałość stylu. Skąd pomysł, by stworzyć coś tak pięknego? Oczywiście miłość, ale nie tylko.

 

 

Mumtaz Mahal była drugą w kolejności żoną Szahdżahana, lecz pierwszą w jego sercu. Ich zaręczyny odbyły się, gdy on miał 15, a ona 14 lat. Mumtaz zmarła w wieku 38 lat, rodząc czternaste dziecko, po 19 latach małżeństwa. Poza upraniem się z wielką stratą, Szahdżahan musiał zmierzyć się z jeszcze większym problemem. Mianowicie nie miał szans na spotkanie swej ukochanej w raju, bowiem zgodnie z naukami islamu, kobiety po śmierci nie idą do raju. Strach obleciał Szahdżahana. Cóż począć? I znalazł wyjście - wybuduje coś pięknego, aby zachwycić Allaha, by ten wzruszywszy się, zabrał Mumtaz do raju.

 

 

Patrząc na Tadż Mahal, wydaje się oczywiste, że Allah powinien wpuścić żonę Szahdżahana do nieba.

 

 

Nieszczęście cesarza spowodowało jego smutek i depresję, ale też dało przyszłym pokoleniom budowlę uznaną za jeden ze współczesnych cudów świata. Prawda jest taka, że wielu poddanych doświadczyło również negatywnych konsekwencji tej tragedii. Otóż Szahdżahan stał się gorliwym, bardziej niż poprzednio muzułmaninem, biorącym udział w świętach religijnych, otaczającym opieką miejsca kultu i wznoszącym meczety. Uzależnił się od muzułmańskich teologów i uczonych, którzy zażądali zniszczenia hinduskich świątyń w zamian za raj dla Mumtaz. Tak więc nie tylko nie budowano nowych świątyń hinduskich, nie naprawiano starych, ale zaczęto je niszczyć w całym kraju, między innymi w Waranasi. To nie wszystko, gdyż gorliwi dostojnicy islamu zapragnęli także rozprawić się z chrześcijanami. Place Agry stały się świadkami publicznych tortur czterech tysięcy jeńców, którzy zostają siłą obrzezani i w ten sposób przeszli na islam. W rok po śmierci żony, w 1633 roku, wcześniej tolerancyjny w kwestii religii Szahdżahan, wydał oficjalny zakaz małżeństw muzułmańsko-hinduskich.

Wszyscy znają sylwetkę Tadż Mahal, lecz zobaczyć ją na własne oczy - to dopiero coś.

 

 

W istocie to nie tylko jeden budynek, ale kompleks budowli, ogrodów i fontann. Aby ujrzeć to wspaniałe mauzoleum w kolorze bieli kontrastującej z błękitem nieba trzeba przejść niejedną bramę. Wewnątrz budowli idealnie na środku usytuowany jest grób Mumtaz, który niegdyś zdobił bezcenny baldachim z pereł. Po jego lewej stronie znajduje się mniejszy sarkofag, w którym leży sam Szahdżahan.

 

 

Dekoracyjne kobierce, zasłony, legendarne drzwi ze srebra i wspomniany baldachim zostały zrabowane (przez Brytyjczyków) po upadku Mongołów w Indiach. W końcu XIX wieku mocno zaniedbane mauzoleum popadało w ruinę. Lord William Bentinck, gubernator generalny Bengalu, planował rozebrać je, aby pozyskać bielutki marmur. Na szczęście zrezygnował, natomiast w 1900 r. wicekról Indii postanowił odrestaurować mauzoleum.

Teraz Tadż Mahal jest bezpieczne. Od 1983 r. jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc pozostaje pod opieką konserwatorów zabytków. Zwiedzając je w 2012 roku, doświadczyliśmy nawet nieco przesadnych środków ostrożności. Przykładowo kamerę trzeba było zostawić w specjalnym schowku, więc nie mogłam filmować i byłam niepocieszona. Nie wiadomo dlaczego aparat fotograficzny i telefon komórkowy można było mieć ze sobą, a kamery nie.   

Jak już wspomniałam, Tadż Mahal widać z Czerwonego Fortu, a także z drugiego brzegu rzeki, z którego można podziwiać oba obiekty podczas zachodu słońca. Widok niezapomniany.

 

 

Tadż Mahal - łapówka dla Allaha

05 marca 2017
Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Stojak z nartami przy restauracyjce na stoku
28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869
06 sierpnia 2019
Warszawa, 2019 Zespół Bon Jovi dał czadu, a koncert 12 lipca 2019 r. na długo zostanie w pamięci fanów. Po
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro

Najnowsze artykuły: 

 Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   ! 

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.