Indie, Fort Amber i pałace Dżajpuru

 

Intrygujący i malowniczy Fort Amber, położony na półpustynnych terenach stanu Radżastan w północno-zachodnich Indiach, to kompleks budowli obronnych i pałacowych, który wybudowany został w XVI przez przedstawicieli indyjskich rodów rycerskich – radźputów. Miasto pełniło funkcję stolicy radźputów od XI wieku. Zobacz film:

 

Zbudowany z rozmachem Fort jest mieszanką stylów, łącząc elementy budownictwa hinduskiego i muzułmańskiej architektury Mogołów.

 

 

Turyści mają tu nie lada atrakcję – wjazd do Amber na grzbiecie słonia. Z murów, wieżyczek i krużganków podziwiać można wspaniałe widoki na fortyfikacje okalające okoliczne wzgórza i wiele pięknych obiektów architektonicznych oraz ogrody na jeziorze leżącym u stóp twierdzy.

 

 

 

Wewnątrz murów znajdujemy świątynię, kilka bogato zdobionych pałaców z dziedzińcami, słynną Salą Lustrzaną, Salą Rozkoszy, Chwały i wsparty na 40 kolumnach pawilon audiencji publicznych.

 

 

W 1727 roku radźpucki radża Dźaj Singh II zdecydował o przeniesieniu stolicy z fortu Amber do położonego 10 km dalej nowo wybudowanego miasta, nazwanego Dźajpurem od imienia założyciela. Dziś trzymilionowe miasto Dżajpur, położone 265 km od Delhi, bywa nazywane Różowym Miastem ze względu na jednolity kolor budynków. Sąsiedztwo pustyni sprawia, że deszcz pada tu rzadko (my trafiliśmy na ulewę), a temperatury dochodzą niemal do 50 °C. Krowy i świnie błąkające się po ulicach pełnych różnej maści pojazdów, mimo wszystko nas zaskoczyły.

 

 

Gdy w 1799 r. we Francji władzę obejmował Napoleon Bonaparte maharadża Sawai Pratap Singh zbudował Pałac Wiatrów, przylegający do kompleksu Pałacu Miejskiego. Zadedykował go Krysznie, więc pięciopiętrowa fasada budowli z 953 małymi balkonikami przypomina kształtem koronę Kryszny. Niektórym kojarzy się z ulem. Ściany budowli mają jedynie 20 cm grubości.

Nie wiadomo jakie było oryginalne przeznaczenie pałacu, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat. Panuje natomiast przekonanie, że budowla miała umożliwiać żonom, konkubinom maharadży i damom dworu podglądanie życia codziennego miasta z ukrycia, bowiem Pałac powstał w okresie, kiedy restrykcyjnie przestrzegano praktyki purdah – uniemożliwiania publicznej obserwacji kobiet.

Tradycja purdah wywodzi się jeszcze z dawnej Persji i została przejęta przez islam. Jej muzułmańscy zwolennicy na zarzuty, że przez purdah kobiety stają się ofiarami męskiej dominacji i ich izolacji z życia społecznego, powiadają, że to właśnie strój zakrywający kobiety od stóp do głów daje im wyzwolenie. Nikt przecież nie może oceniać ich na podstawie wyglądu zewnętrznego, a jedynie takich przymiotów jak intelekt, wiara i osobowość. Jak szlachetnie!

Oprócz Pałacu Wiatrów warto powłóczyć się po innych zakątkach kompleksu Pałacu Miejskiego, który rozpościera się na przestrzeni stanowiącej siódmą część całego starego miasta. Prowadzi do niego wiele bram.

 

 

Pałac Miejski tym bardziej wzbudza ciekawość, gdy ma się w pamięci fakt, że w jego części mieszka wciąż rodzina maharadży Dżajpuru, która turystom udostępniona kilka pawilonów i dziedzińców kompleksu.

W dawnym Pałacu Powitań podziwialiśmy stroje i inne przedmioty dawnych władców, a ich portrety - w sali audiencyjnej. Broń białą i palną prezentuje pobliskie muzeum, a wisienką na torcie, choć trochę przyciężką, są  dwa ogromne naczynia na wodę, wpisane do księgi Rekordów Guinnessa jako największe na świecie przedmioty wykonane w całości ze srebra. Każde z nich zawierało ponad 300 kilogramów czystego kruszcu. Maharadża, gdy udawał się w podróż do Anglii na diamentowy jubileusz królowej Wiktorii, zabrał w nich wodę ze świętej rzeki Ganges, bowiem innej nie pijał. 

 

03 maja 2017

Pałace Radżastanu  jak z Baśni tysiąca i jednej nocy

Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy blisko 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia. 

 

"Podróżować to żyć" - powiedział nasz guru z dzieciństwa Hans Christian Andersen. Zapraszam do wspólnej podróży.

Kliknij, jeśli podoba Ci się blog

 

Udostępnij znajomym, zaproś do podróży

19 września 2017
Szanghaj, Chiny   Słynne drapacze chmur na Pudongu w Szanghaju stoją dumnie w sąsiedztwie uroczego parku pełnego płaczących wierzb i oczek...
16 września 2017
Puerto Prencesa i Sabang, Filipiny   Rebecca Ascher-Walsh dziennikarka „Travel + Leisure” napisała „Niczego nie można porównać do zanurzenia się w...
10 września 2017
Coron, Filipiny   Płyniemy ponad 6 godzin z El Nido, które zachwyciło nas w 100% do Coron, nieświadomi, że może być...
03 września 2017
Filipiny, Wyspa Palawan   Żadne słowa nie oddadzą piękna archipelagu wokół miejscowości El Nido na dziewiczej wyspie Palawan. Muszę przyznać, że...
31 sierpnia 2017
Filipiny   Mam jakąś słabość do wulkanów. Strasznie mnie pociągają. Nie widziałam ich dotąd bardzo dużo, ale te na Filipinach, w...
31 sierpnia 2017
Najciekawsze imprezy w Polsce, Szczecin   Szczecin po raz kolejny gościł żaglowce z całego świata na wspaniałej imprezie The Tall Ship...
31 sierpnia 2017
Najciekawsze imprezy w Polsce, Zakopane   Zakopane już zawsze będzie mi się kojarzyło z tą przepiękną imprezą. Polecam ją wszystkim, którzy...

Najnowsze artykuły: 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Co o tym sądzisz? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie lub pytania? Chętnie odpowiem. Pozdrawiam!