24 maja 2017
Pyin Oo Lwin niedaleko Mandalay, Myanmar   Zajrzyjmy do ogrodu botanicznego Kandawgyi w górskiej miejscowości Pyin U Lwin położonej 70 km na północny-wschód od Mandalay.  Pyin Oo Lwin bywa nazywane "miastem kwiatów". Ta malownicza miejscowość na wysokości 1070 m n.p.m. tak zachwyciła Brytyjczyków podczas Trzeciej Wojny Birmańskiej (1885-1886), że postanowili założyć...
04 maja 2017
Myanmar, Yangun, 2016.   O wschodzie słońca, w środku dnia i wieczorem biegliśmy, aby zobaczyć największą atrakcję Birmy Pagodę Szwedagon w Rangunie (Yangon).   Można godzinami kontemplować piękno tej świątyni i całkowicie poddać się nastrojowi, który tworzą dzwonki i szepty modlących się wiernych, mnóstwo kwiatów, dymiące kadzidełka i płonące świece. Wszyscy boso...
04 maja 2017
Jak dotrzeć nad jezioro Inle?   Miejscowość Nyaung Shwe (na mapie Shwe Nyaung) stanowi bazę wypadową wszelkich wycieczek po Inle. Wbrew oczekiwaniu, że dotarcie do jednej z trzech największych atrakcji turystycznych Myanmaru powinno być bułką z masłem, dostanie się tu nie jest wcale bezproblemowe. Autobusy, pociągi i samoloty nie docierają bezpośrednio...

 7 NAJwiększych zachwytów

 

 1. Okolice Hpa-An z pięknymi świątyniami ukrytymi w jaskiniach, polami ryżowymi i niesamowicie ukształtowanymi górami.

 2. Łowienie ryb na haczyk zamocowany na żyłkę nawiniętą na plastikową butelkę z tradycyjnej łódki w Ngapali Beach.

 3. Rejs z Mrauk U do Sittwe malowniczo wijącą się rzeką.

 4. Zwiedzanie Baganu na rowerze.

 5. Wycieczka łodzią po jeziorze Inle mimo coraz większej komercjalizacji.

 6. Bezinteresowność Pana Tun TUn z Napyitaw, który dał samochód z kierowcą, aby nas dowieść do Ngapali Beach (3 godziny drogi w jedną stronę) bez żadnej zapłaty.

 7. Uprzejmość menadżera LAI LAI Hotel, który przyjął nas o 4 w nocy, nie obciążając zapłatą za kolejną dobę. Znakomicie nam doradził co, jak i kiedy mamy zrobić, aby dotrzeć na lot powrotny w środku nocy.  

 

 5 NAJwiększych niewypałów 

 

 1. Spacer nad rzeką Irawadi w Mandalay. Aż się krępowałam filmować. 

 2. Restauracja San Ma Tau Myanmar w Hpa-An polecana przez Lonely Planet - 10 regionalnych przystawek wcale nie przypadło nam do gustu tak bardzo, jak można się było spodziewać na podstawie opisu . 

 3. Soe Brothers Guesthouse w Hpa-An, także polecany przez Lonely Planet - jeden z najgorszych pod względem warunków, ale za to z miłą obsługą.

 4. Nocleg w tradycyjnym domu regionu Raghine, bez okien. Co tam w nocy nie łaziło... Brrr...

 5. Tekowy Most dla pieszych, zwany Mini U-Bein Bridge w Mandalay na jeziorze pełnym śmieci. Można sobie odpuścić.

Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy blisko 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia. 

 

"Podróżować to żyć" - powiedział nasz guru z dzieciństwa Hans Christian Andersen. Zapraszam do wspólnej podróży.

Kliknij, jeśli podoba Ci się blog

 

Udostępnij znajomym, zaproś do podróży

Informacje praktyczne - mapa, program, koszty

Birma to kraj życzliwych i uśmiechniętych ludzi.

 

Stosunkowo mało odkryta jest rajem dla podróżników. Co prawda infrastruktura turystyczna w niektórych miejscach jest jeszcze słabo rozwinięta, ale dla poszukiwaczy wyzwań i przygody to wspaniały kierunek podróży.

Myanmar

Zdjęcia

NAJ-ki - największe zachwyty i największe niewypały

Relacje

Zdjęcia

Informacje praktyczne

NAJ-ki z kraju

DROGI NA SKRÓTY

Powrót do początku strony

​​​​​​Myanmar

(Birma)

Powrót do początku strony

Powrót do początku strony

Powrót do początku strony

Informacje ogólne

 

Powierzchnia Myanmaru wynosi 676 533 km2, ponad 2 razy więcej niż Polski.

 

Według spisu ludności w 2014 r. liczba mieszkańców Birmy wyniosła 51,5 mln, co z 76 osobami przypadającymi na 1 m2, czyni z Myanmaru jeden z najmniej zaludnionych krajów regionu.

Jednocześnie współistnienie 135 grup etnicznych powoduje, że Myanmar jest bardzo zróżnicowany etnicznie i kulturowo.

 

Tylko 30% ludności mieszka w miastach.

 

Przeciętne gospodarstwo domowe liczy 4,4 osoby. Dla porównania w Polsce jest to 2,7 (2015 r.).

 

Średnia długość życia w Birmie wynosi 66,8 lat (w Polsce około 77 lat).

 

52% zatrudnionych pracuje w rolnictwie i rybołówstwie. Drugim sektorem gospodarki, który skupia  9% zatrudnionych jest handel hurtowy i detaliczny oraz naprawy pojazdów mechanicznych i motocykli, a trzecim z 7% zatrudnionych jest przetwórstwo przemysłowe.  

 

85,5% budynków mieszkalnych stanowi własność, a 51% ma ściany zbudowane z bambusa .

Kiedy jechać do Myanmaru?

 

Co prawda mówi się o dwóch diametralnie różnych porach roku w Myanmarze, ale z „użytkowo-podróżniczego” punktu widzenia wyróżniłabym trzy:

 • sucha od listopada do lutego - najlepsza z perspektywy turysty z naszej strefy klimatycznej. Nie znaczy to, że w tym czasie nie pada deszcz, ale że temperatury w ciągu dnia są znośne, a wieczory i poranki bywają chłodnawe. Zdecydowanie przyda się jedna sztuka odzieży z długim rękawem;

 • sucha i bardzo gorąca od marca do połowy maja z temperaturami nie dla mieszkańca Europy Środkowej;

 • deszczowa od połowy maja do października, z apogeum przypadającym na nasze miesiące wakacyjne. W tym czasie oprócz rzęsistych ulew, wilgoci i upałów, dodatkowym utrudnieniem w podróżowaniu stają się nieprzejezdne drogi.

 

Trudnością w planowaniu wyprawy do Birmy jest konieczność wzięcia pod uwagę krótkich dni (mało czasu na zwiedzanie, bo słońce zachodzi około godziny 18, a noclegu trzeba wtedy szukać po ciemku) i długich przejazdów, mimo że trasa do pokonania nie jest zbyt długa. 

 

Na szczęście Myanmar się szybko zmienia i powstają nowe możliwości dojazdu oraz noclegów (oczywiście zmiany nie dotyczą długości dnia).

 

Autobusy pokonują trasy na drogach, po których wydawałoby się, że nie powinny. A jednak. Wszyscy muszą wtedy zjechać, zejść, przesunąć się, ustąpić. Obowiązuje zasada, im większy pojazd, tym większe prawa.

 

 

Program i koszty pobytu w Myanmarze

Kliknij zdjęcie, aby obejrzeć je w powiększeniu na cały ekran.

Relacje

Najnowsze artykuły: 

19 września 2017
Szanghaj, Chiny   Słynne drapacze chmur na Pudongu w Szanghaju stoją dumnie w sąsiedztwie uroczego parku pełnego płaczących wierzb i oczek...
16 września 2017
Puerto Prencesa i Sabang, Filipiny   Rebecca Ascher-Walsh dziennikarka „Travel + Leisure” napisała „Niczego nie można porównać do zanurzenia się w...
10 września 2017
Coron, Filipiny   Płyniemy ponad 6 godzin z El Nido, które zachwyciło nas w 100% do Coron, nieświadomi, że może być...
03 września 2017
Filipiny, Wyspa Palawan   Żadne słowa nie oddadzą piękna archipelagu wokół miejscowości El Nido na dziewiczej wyspie Palawan. Muszę przyznać, że...
31 sierpnia 2017
Filipiny   Mam jakąś słabość do wulkanów. Strasznie mnie pociągają. Nie widziałam ich dotąd bardzo dużo, ale te na Filipinach, w...
31 sierpnia 2017
Najciekawsze imprezy w Polsce, Szczecin   Szczecin po raz kolejny gościł żaglowce z całego świata na wspaniałej imprezie The Tall Ship...
31 sierpnia 2017
Najciekawsze imprezy w Polsce, Zakopane   Zakopane już zawsze będzie mi się kojarzyło z tą przepiękną imprezą. Polecam ją wszystkim, którzy...
 • Walutą w Myanmarze jest kyat (MMK); 1000 MMK to około 3 zł (w listopadzie 2016 r.);

 • Podaję ceny przejazdów na jedną osobę, natomiast w przypadku taksówek za kurs

 • Ceny noclegów za pokój 2 osobowy, przeważenie ze śniadaniem

 • Noclegi wybieraliśmy na bieżąco, poza 3 przypadkami, kiedy bukowaliśmy je z wyprzedzeniem (pierwszy nocleg w Yangon, nad jeziorem Inle i w kurorcie nadmorskim Ngapali, gdzie radzą rezerwować wcześniej)

 • Pobyt w Myanmarze trwał 28 dni, czyli maksymalny okres, na który otrzymać można wizę. Otrzymuje się ją szybko i bezproblemowo on-line przez stronę https://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx

 

 1. Lot Warszawa - Dubaj - Bangkok – Yangon (28 h).

 2. Lądowanie o 17:25 i taksówka (1h; 7000 MMK) do hotelu LAI LAI (30$) - bardzo miły i usłużny właściciel.

 3. Zwiedzanie Yangon (zobacz artykuł z filmem „Pagoda Shwedagon 3 razy dziennie”).       

 4. Dojazd do Hpa-an: taksówka (1h; 7000 MMK) na dworzec autobusowy za lotniskiem i 6h autobusem (4500 MMK), zatrzymujemy się w Soe Brothers Guesthouse (spartańskie warunki; 20 000 MMK), ale oferują dobre wycieczki).

 5. Świetna wycieczka z hotelu (7000MMK): jaskinie, pagody i inne atrakcje wokół Hpa-An (wziąć latarki); O 18:00 wyjazd do Mandalay (13,5h; 18$).

 6. Odpoczynek w całkiem sympatycznym Hotelu Nylon (18$); spacer wokół pałacu królewskiego, zwiedzanie pagód i Wzgórze Mandalay o zachodzie słońca.  

 7. Rejs do Mingun, bazar kwiatowy, zwiedzanie Mandalay, zachód słońca przy słynnym moście tekowym                

 8. Rano przejazd do Pyin oo Lwin (2h; 3000 MMK), zatrzymujemy się omyłkowo w Grace Hotel 2 zamiast 1 – porażka (21000 MMK), spacer po mieście, targ. 

 9. Ciąg dalszy w Pyin oo Lwin: największy ogród botaniczny w Myanmarze (zobacz film), wycieczka dorożką po  pozostałościach epoki kolonialnej i powrót do Mandalay (nocleg w Lucky Hotel 35$ – bardzo dobry).   

 10. Dzień w Mandalay, jarmark jadeitu, piękna świątynia z drewna, extra masaż stóp (masowały nas dwie dziewczyny o imionach E-e i He-he za 8000 MMK) i taksówka na dworzec autobusowy JJ Express (7000 MMK), przejazd do Nyaungshwe nad jeziorem Inle (7,5h; 18$).

 11. W autobusie płacimy za wstęp nad Inle (12 500 MMK), dojeżdżamy do hotel Inle Star Hotel przed 6 rano, czekamy do 12:00 na pokój, w międzyczasie śniadanie w super naleśnikarni Inle Pancake Kingdom, otrzymawszy klucze do pokoju liżemy rany po całonocnej jeździe, rozglądamy się po Nyaungshwe, płyniemy na zachód słońca nad Inle (3000 MMK).       

 12. Płyniemy na wschód słońca nad jeziorem i wycieczką łodzią po jeziorze Inle (ok. 8h; 16 000 MMK).

 13. wieczorem jedziemy na festiwal balonów (motoryksza 12 000 MMK). Powrót ok. 2 w nocy.      

 14. Oglądamy okolice Inle z roweru (wypożyczenie 2000 MMK).       

 15. Jedziemy motorikszą na dworzec kolejowy (10000 MMK), a potem pociągiem do Thazi (9h; 3000 MMK), ale z powodu zawalenia się mostu dojeżdżamy do innej miejscowości, godzinę drogi od Thazi, do którego w ostateczności docieramy busikiem. Trasa koleją godna polecenia, widoki przepiękne.

 16. Wyjazd do Baganu, szukamy hotelu, tym razem starannie wybierając miejsce noclegu. Wybór doskonały New Park Hotel (30$), zachód słońca wśród pagód z XI-XII w. (obejrzyj film i poczytaj o Paganie)   

 17. Bagan na rowerach

 18. Pędzimy tym razem na wschód słońca nad pagodami (cały czas w Baganie); dojazd vanem do Magwe (4h; 7500MMK) i o 22:00 autobus nocny do Mrauk U (wszystko rezerwował nasz ulubiony New Park Hotel) (12h; 30 000MMK). Autobus jedzie z Mandalay i wsiada się do niego przy sklepie KHM fashion shop.

 19. Mrauk U (ruiny północne), mamy fajny bungalow w Myauk-U Palace Hotel (30$).           

 20. Mrauk U (wycieczka łodzią do wiosek Czinów; 70 000 MMK na 2 osoby) i inne ruiny.       

 21. Rano o 6:00 wyruszamy promem do Sittwe (4,5h; 10$) – cudowna podróż – zobacz film; mamy niezły hotel  Mya Guest House (34 000 MMK) niedaleko sławnego drzewa nietoperzy.

 22. Znów rejs promem, o wiele mniej przyjemny, bo 11,5 h płyniemy z Sittwe do Taunggok (35$); Na koniec czeka nas najgorszy hotel w całym Myanmarze, którego nazwy nie pamiętam, bo nie chcę. Łóżko nam się zawaliło, gdy Darek chciał je przesunąć. Nie dało się go naprawić, więc dostaliśmy inny pokój. Rano zmykaliśmy stamtąd najszybciej jak się dało.

 23. Dojazd do Ngapali (2,5h samochodem osobowym za darmo). Hotel Laguna Lodge (35 EUR). Dostaliśmy pokój w drewnianym domu w stylu Rakhine, bez okien. Szału nie było. 

 24. Ngapali - fishing za 25 000 na dwoje; polecam, świetna przygoda nie tylko dla wędkarzy.      

 25. Ngapali – zmieniliśmy hotel na Royal Beach Motel (40$) z super śniadaniem.       

 26. Ngapali (tak nam się spodobało, że powtórzyliśmy fishing).         

 27. dojazd do Yangon (nocą 13h; 15 000 MMK).

 28. Yangon – znów hotel LAI LAI (30$).

 29. Yangon nocą (00:50) wylot do Dubaju

Po przylocie do Dubaju i zainstalowaniu się w hotelu wyglądałam tak:

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Co o tym sądzisz? Zapraszam do komentowania.

Może masz jakieś sugestie lub pytania? Chętnie odpowiem. Pozdrawiam!