Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.

Największe atrakcje Birmy
To ja

Witaj na blogu Filmy z plecaka!

 Relacje  z 5 kontynentów, filmy, zdjęcia, informacje.

Plecak na logo blogu Filmy z plecaka

 

   

Polub blog  i

udostępnij dalej

Informacje praktyczne na temat jeziora Inle

Jak dotrzeć nad jezioro Inle?

 

Miejscowość Nyaung Shwe (na mapie Shwe Nyaung) stanowi bazę wypadową wszelkich wycieczek po Inle. Wbrew oczekiwaniu, że dotarcie do jednej z trzech największych atrakcji turystycznych Myanmaru powinno być bułką z masłem, dostanie  się tu nie jest wcale bezproblemowe.  Autobusy, pociągi i samoloty nie docierają bezpośrednio do Nyaung Shwe.

    Mapka atrakcji jeziora Inle-Myanmar

 

Zawsze końcówkę trasy trzeba pokonać taksówką w postaci motorykszy, motoru czy pick-upu. W każdym przypadku zajmuje to niecałą godzinę do półtorej.

 

Transport w Myanmarze

 

Samolotem dolatuje się do lotniska w Heho, pociągiem do miejscowości Shwenyoung, a autokary kończą swoje trasy w Taunggyi (tam, gdzie odbywa się festiwal balonów). Często pasażerowie wysiadają po drodze w Shwenyoung, na skrzyżowaniu dróg, z których jedna wiedzie na południe do Nyaung Shwe. Jeśli mamy wykupiony bilet do Nyaung Shwe, to w Shwenyoung czeka na nas kolejny pojazd na ostatni odcinek trasy.  

 

Wynajęcie łodzi

 

W hotelach i innych miejscach w miasteczku Nyaung Shwe oraz na nabrzeżu bez problemu można wynająć łódkę.

 

Łodzie na jezioro Inle

 

Warto wybrać interesującą opcję poprzedniego dnia, aby następnego ranka wypłynąć jeszcze przed wschodem słońca. Dobrze jest ustalić kolejne punkty programu wycieczki i dostać je spisane, aby mieć jako taką kontrolę. Nam zdarzyło się bowiem, że sternik chcąc przyspieszyć koniec wycieczki, opuścił obiecaną wcześniej atrakcję. Na szczęście nasza zgrana szóstka była czujna, więc wyegzekwowaliśmy wszystkie punkty programu.

 

Nad jeziorem Inla-Birma

 

Warto też upewnić się, że łódź będzie wyposażona w krzesła, gdyż w przeciwnym wypadku trzeba będzie spędzić kilka godzin w bardzo niekomfortowej pozycji.

 

Nad jeziorem Inle-Myanmar

 

Niech nikogo nie zmyli wysoka temperatura panująca tu poprzedniego dnia. Zarówno rano, jak i wieczorem na łodzi bywa zimno, więc trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. 

                                           

 

Może takie czapki są zbędne (chociaż Birmanki je uwielbiają), ale przyda się krem z filtrem UV, bo jak już słońce wyjrzy, to grzeje niemiłosiernie.

 

Nad jeziorem Inle-Myanmar

 

Kiedy najlepiej wybrać się nad jezioro Inle?

 

Oprócz warunków atmosferycznych (patrz „Kiedy jechać do Birmy?” na podstronie Myanmar), warto wziąć pod uwagę imprezy, które mogą zainteresować każdego przybysza.

 

Uliczne jedzenie na święcie balonów-Myanmar

 

My na przykład wszystko podporządkowaliśmy chęci udziału w trzydniowym festiwalu balonów, które kończy się gigantycznym pokazem fajerwerków. Święto to ma ruchomą datę i odbywa się w czasie pełni księżyca w listopadzie. Imprezy towarzyszące, koncerty, stoiska z pysznym jedzeniem ulicznym gromadzą tłumy uczestników. Jednym słowem atmosfera wielkiej fiesty.

 

 

Z kolei w końcu września i na początku października obchodzone jest święto Phaung Daw Oo Paya. Cztery święte postaci Buddy ze świątyni o tej samej nazwie są przewożone pozłacaną łodzią w kształcie hintha – legendarnego złotego łabędzia - od pagody do pagody (a pamiętamy, że jest ich sporo na jeziorze Inle). Ten rytuał trwa 18 dni i towarzyszą mu wyścigi łodzi napędzanych wiosłami wprawianymi w ruch nogą.

 

 

Jaki jest koszt „zwiedzania” Inle?

 

Opłata 12 500 MMK (kyatów) na osobę za wjazd do strefy turystycznej jeziora Inle pobierana jest bardzo sprytnie, jeszcze w autobusie. Ponieważ transport prywatny w Birmie niemal nie istnieje, system działa dość sprawnie i jest szczelny.

Za wynajęcie łodzi na całodzienny rejs po jeziorze Inle zapłaciliśmy 16 000 MMK (za dwie osoby, a płynęliśmy w szóstkę). Za 2-3 godzinny rejs na zachód słońca płaciliśmy 3000 MMK od osoby.  

 

 

Mieszkaliśmy w świetnie położonym tuż nad kanałem prowadzącym nad jezioro Inle hotelu Inle Star Hotel - 35 $ za pokój dwuosobowy (całkiem sympatyczny) ze śniadaniem (bez fajerwarków). Trochę uciążliwy był warkot silników przepływających łodzi, ale po zamknięciu okna dało się zasnąć. 

 

Na zdjęciu nasz hotel, którego dużym atutem był taras na ostatniej kondygnacji budynku, z którego rozpościera się wspaniały widok. 

 

 

W okresie obchodów święta balonów (z fajerwerkami) trzeba się liczyć z tłokiem na jeziorze i w hotelach oraz nieco wyższymi cenami usług. Za dojazd z hotelu do Taunggyi na święto balonów zapłaciliśmy 12 000 MMK od osoby i jechaliśmy półtorej godziny.

 

04 maja 2017
Łódki na rzece wiodącej do jeziora Inle-Myanmar
18 września 2021
  Z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Palenque, wodospady Misol-ha, El Chiflon, Agua Azul i Aqua Clara Wszystko, o czym
13 września 2021
Angor,    Kambodża Do zdjęcia powyżej pozują apsary – boskie tancerki, które można także podziwiać na reliefach świątyni Angkor Wat, gdzie
05 września 2021
Ósmy cud świata w Brazyli Wodospady Iguazu (Iguassu Falls) naprawdę zapierają dech w piersiach. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie
28 kwietnia 2021
Meksyk Półwysep Jukatan, odwiedzany przez miliony turystów z całego świata, był naszym pierwszym spotkaniem z karaibskimi plażami, które urzekły nas

Najnowsze artykuły: