Największe atrakcje Birmy

Filmy z plecaka

Blog podróżniczy. Filmy, zdjęcia,

informacje z 5 kontynentów.

Witaj, jestem  Violetta. 

Razem z mężem Darkiem

odwiedziliśmy  ponad 50 krajów.

Ja robię filmy, Darek zdjęcia

Szukasz pomysłu na podróż?

Tu znajdziesz inspirację.

   

Lajkuj, jeśli  podoba Ci się blog .

Udostępnij znajomym

Informacje praktyczne na temat jeziora Inle

Jak dotrzeć nad jezioro Inle?

 

Miejscowość Nyaung Shwe (na mapie Shwe Nyaung) stanowi bazę wypadową wszelkich wycieczek po Inle. Wbrew oczekiwaniu, że dotarcie do jednej z trzech największych atrakcji turystycznych Myanmaru powinno być bułką z masłem, dostanie  się tu nie jest wcale bezproblemowe.  Autobusy, pociągi i samoloty nie docierają bezpośrednio do Nyaung Shwe.

    Mapka atrakcji jeziora Inle-Myanmar

 

Zawsze końcówkę trasy trzeba pokonać taksówką w postaci motorykszy, motoru czy pick-upu. W każdym przypadku zajmuje to niecałą godzinę do półtorej.

 

Transport w Myanmarze

 

Samolotem dolatuje się do lotniska w Heho, pociągiem do miejscowości Shwenyoung, a autokary kończą swoje trasy w Taunggyi (tam, gdzie odbywa się festiwal balonów). Często pasażerowie wysiadają po drodze w Shwenyoung, na skrzyżowaniu dróg, z których jedna wiedzie na południe do Nyaung Shwe. Jeśli mamy wykupiony bilet do Nyaung Shwe, to w Shwenyoung czeka na nas kolejny pojazd na ostatni odcinek trasy.  

 

Wynajęcie łodzi

 

W hotelach i innych miejscach w miasteczku Nyaung Shwe oraz na nabrzeżu bez problemu można wynająć łódkę.

 

Łodzie na jezioro Inle

 

Warto wybrać interesującą opcję poprzedniego dnia, aby następnego ranka wypłynąć jeszcze przed wschodem słońca. Dobrze jest ustalić kolejne punkty programu wycieczki i dostać je spisane, aby mieć jako taką kontrolę. Nam zdarzyło się bowiem, że sternik chcąc przyspieszyć koniec wycieczki, opuścił obiecaną wcześniej atrakcję. Na szczęście nasza zgrana szóstka była czujna, więc wyegzekwowaliśmy wszystkie punkty programu.

 

Nad jeziorem Inla-Birma

 

Warto też upewnić się, że łódź będzie wyposażona w krzesła, gdyż w przeciwnym wypadku trzeba będzie spędzić kilka godzin w bardzo niekomfortowej pozycji.

 

Nad jeziorem Inle-Myanmar

 

Niech nikogo nie zmyli wysoka temperatura panująca tu poprzedniego dnia. Zarówno rano, jak i wieczorem na łodzi bywa zimno, więc trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. 

                                           

 

Może takie czapki są zbędne (chociaż Birmanki je uwielbiają), ale przyda się krem z filtrem UV, bo jak już słońce wyjrzy, to grzeje niemiłosiernie.

 

Nad jeziorem Inle-Myanmar

 

Kiedy najlepiej wybrać się nad jezioro Inle?

 

Oprócz warunków atmosferycznych (patrz „Kiedy jechać do Birmy?” na podstronie Myanmar), warto wziąć pod uwagę imprezy, które mogą zainteresować każdego przybysza.

 

Uliczne jedzenie na święcie balonów-Myanmar

 

My na przykład wszystko podporządkowaliśmy chęci udziału w trzydniowym festiwalu balonów, które kończy się gigantycznym pokazem fajerwerków. Święto to ma ruchomą datę i odbywa się w czasie pełni księżyca w listopadzie. Imprezy towarzyszące, koncerty, stoiska z pysznym jedzeniem ulicznym gromadzą tłumy uczestników. Jednym słowem atmosfera wielkiej fiesty.

 

 

Z kolei w końcu września i na początku października obchodzone jest święto Phaung Daw Oo Paya. Cztery święte postaci Buddy ze świątyni o tej samej nazwie są przewożone pozłacaną łodzią w kształcie hintha – legendarnego złotego łabędzia - od pagody do pagody (a pamiętamy, że jest ich sporo na jeziorze Inle). Ten rytuał trwa 18 dni i towarzyszą mu wyścigi łodzi napędzanych wiosłami wprawianymi w ruch nogą.

 

 

Jaki jest koszt „zwiedzania” Inle?

 

Opłata 12 500 MMK (kyatów) na osobę za wjazd do strefy turystycznej jeziora Inle pobierana jest bardzo sprytnie, jeszcze w autobusie. Ponieważ transport prywatny w Birmie niemal nie istnieje, system działa dość sprawnie i jest szczelny.

Za wynajęcie łodzi na całodzienny rejs po jeziorze Inle zapłaciliśmy 16 000 MMK (za dwie osoby, a płynęliśmy w szóstkę). Za 2-3 godzinny rejs na zachód słońca płaciliśmy 3000 MMK od osoby.  

 

 

Mieszkaliśmy w świetnie położonym tuż nad kanałem prowadzącym nad jezioro Inle hotelu Inle Star Hotel - 35 $ za pokój dwuosobowy (całkiem sympatyczny) ze śniadaniem (bez fajerwarków). Trochę uciążliwy był warkot silników przepływających łodzi, ale po zamknięciu okna dało się zasnąć. 

 

Na zdjęciu nasz hotel, którego dużym atutem był taras na ostatniej kondygnacji budynku, z którego rozpościera się wspaniały widok. 

 

 

W okresie obchodów święta balonów (z fajerwerkami) trzeba się liczyć z tłokiem na jeziorze i w hotelach oraz nieco wyższymi cenami usług. Za dojazd z hotelu do Taunggyi na święto balonów zapłaciliśmy 12 000 MMK od osoby i jechaliśmy półtorej godziny.

 

04 maja 2017
Łódki na rzece wiodącej do jeziora Inle-Myanmar
28 sierpnia 2019
Panama,  Miraflores, 2019 Co łączy Kanał Sueski z Kanałem Panamskim? Otóż pewien francuski dyplomata Ferdynand de Lesseps w latach 1859-1869
06 sierpnia 2019
Warszawa, 2019 Zespół Bon Jovi dał czadu, a koncert 12 lipca 2019 r. na długo zostanie w pamięci fanów. Po
21 lipca 2019
Park Narodowy Chagres, luty 2019 r. Jesteśmy niecałe dwie godziny drogi od Panama City. Zgiełk miasta i cywilizacji XXI wieku
10 lipca 2019
Panama, luty 2019 Po przekroczeniu granicy Kostaryki z Panamą w maleńkim Sixaola kierujemy się do bajecznego archipelagu Bocas del Toro

Najnowsze artykuły: 

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii? Daj znać, jakie są Twoje wrażenia. Czekam na Twój  komentarz.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania.  Pozdrawiam   !

Dwóch patrzy przez okno na tarasy

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.