Wschody i zachody słońca z dzwonowatymi pagodami w tle, to to, co Gumisie lubią najbardziej! Dwa darmowe spektakle dziennie - zobacz na 6-minutowym filmie:
Skąd na stosunkowo niewielkim terenie wzięło się 10 tysięcy stup? Ano z bogactwa i potęgi Królestwa Paganu i gorliwej wiary jego władców. Ale od początku:
Jadąc do Birmy niemal każdy nastawia się na obserwację zjawiskowych wschodów i zachodów słońca nad pagodami Paganu.
Chociaż na to wspaniałe widowisko ściągają rzesze turystów, miejsca wystarczy dla każdego, gdyż do dziś przetrwało około 2 z 10 tysięcy pagód, które wznoszono od XI do połowy XIII wieku na obszarze 400 km2.
Miasto Pagan założono w 847 roku, ale swój okres świetności przeżywało ono za panowania króla Anawrathy (1044-1077 r.).
W XI wieku, gdy nasz król Bolesław II Szczodry fundował opactwa benedyktyńskie w Mogilnie, Tyńcu, Wrocławiu, Lubiniu oraz odbudowę katedry w Gnieźnie, król Anawrahta, nazywany ojcem narodu birmańskiego, zamienił małe księstwo w dolinie rzeki Irawadi w Pierwsze Imperium Birmańskie i stał się pierwszym z "budowniczych świątyń Paganu”.
Najważniejszym jego dziełem jest Pagoda Shwezigon, której budowę rozpoczęto w roku 1059
Tu została umieszczona replika relikwii w postaci zęba Buddy, którą Anawrahta otrzymał w 1071 r. od króla Cejlonu, w zamian za pomoc w ożywieniu buddyjskiej wiary na Cejlonie. Pagoda Shwezigon stała się wzorcem dla wszystkich stup budowanych na terenie całej Birmy.
Anawrahta wybudował także pagody, takie jak Shweyinhmyaw, Shwegu oraz na południu Paganu pagodę Shwensandaw, która z kolei jest miejscem przechowywania włosa Buddy.
Niektórzy naukowcy twierdzą, że zakres Królestwa Paganu w przybliżeniu odpowiadał współczesnemu terytorium Myanmaru. To i tak sporo, biorąc pod uwagę, że mówimy o obszarze ponad 2 razy większym od powierzchni Polski. Istnieją jednak kroniki birmańskie i tajskie, które mówią, że Królestwo Paganu obejmowało także północną Tajlandię. Według nich Anawrahta podbił całą dolinę, na której leży dzisiejszy Bangkok, a jego armie zaatakowały i splądrowały również Angkor, wspaniałą stolicę Khmerów.
Ponoć zniesmaczony dostatnim stylem życia współczesnych mu mnichów buddyjskich (a może też ich bogactwem), król Anawratha wprowadził buddyzm w ortodoksyjnej odmianie Therawada (Doktryna Starszych), przyczyniając się do jej rozpowszechnienia w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej (Tajlandia, Kambodża, Laos).
Położona na lewym brzegu rzeki Irawadi stolica państwa Pagan, została w 1287 r. zniszczona w wyniku najazdu Mongołów i nigdy już nie odzyskała dawnego znaczenia. Obecnie Bagan to wioska, którą pragną ujrzeć niemal wszyscy odwiedzający Myanmar, jako kolebkę kultury birmańskiej. Cały kompleks świątynny Paganu został umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa Kultury prowadzonej przez UNESCO.
New Park Hotel w Baganie to najlepiej wspominany przez nas hotel w Birmie. Położony w pięknie utrzymanym ogrodzie, oferuje pokoje o przyzwoitym standardzie, wszystkie czyściutkie, z małymi tarasami wychodzącymi na ogród lub patio wewnętrzne, przemiłą obsługą i możliwością wypożyczenia rowerów. Dwójka z klimatyzacją i doskonałym śniadaniem na zadaszonym tarasie, wśród zieleni kosztowała 30$. Przesympatyczny menadżer pomagał nam w wyborze najlepszej opcji dotarcia do Myauk U, poszukiwał połączeń lotniczych i lądowych oraz zarezerwował bilety na podróż. W pobliżu hotelu znajduje się mnóstwo klimatycznych, bardzo przyjemnych knajpek z wyśmienitym jedzeniem. Szczerze polecam!
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia, filmy i teksty są naszą własnością. Kopiowanie i wykorzystywanie bez pisemnej zgody twórców jest zabronione.